AUTO.sk AUTO.sk

Veci, ktoré nerobiť, ak máte manuálnu prevodovku
zdroj: Wikimedia.org

Veci, ktoré nerobiť, ak máte manuálnu prevodovku

Jazda s manuálnou prevodovkou prináša skvelý pocit takmer absolútnej kontroly nad autom. Pri jazde s manuálom človek jednoducho oveľa viac splynie s vozidlom, ktoré šoféruje. Takýto kontakt stroja s človekom ale prináša aj riziká, ktoré vedú k opotrebeniu a niekedy aj k nutnej oprave. Ak sa budete držať týchto bodov, znížite opotrebovanie na minimum.

Radiaca páka je na radenie a nie na rozvaľovanie

Snáď každý vodič, ktorý jazdí na manuálnej prevodovke aspoň raz v živote nechal ruku ležať na radiacej páke. Nakoľko je však páka priamo prepojená s prvkami prevodovky, aj malé vychýlenie z prirodzenej polohy (akým je napríklad položenie ruky na páku) má dopad na prvky vnútri prevodovky. Tie o seba trú a opotrebúvajú sa.

Tá opierka na ľavú nohu je opodstatnená

Podobne ako pri radiacej páke, aj tu je dôležité dbať o to, aby na spojkový pedál nebol vyvíjaný žiaden tlak. Akonáhle si totiž o pedál nohu čo i len opriete, medzi lamelami vznikne malá nedoliehavosť a tie začnú o seba trieť. Trením vzniká teplo a opotrebenie, ktoré môže mať za následok to, že vašu spojku bude treba vymeniť skôr.

Na križovatke nie sme na pretekoch

Možno niektorí z vás, či už z lenivosti alebo z potreby vyštartovať ako prví, držia počas státia na červenej stlačený spojkový pedál so zaradenou jednotkou. Podobne ako v predošlom bode, rozpojená spojka musí prekĺzať a tým sa opotrebúva. Skúste preto radšej vyradiť na neutrál.

Spojka neslúži na rozjazd do kopca

Zastavíte v kopci a potrebujete sa pohnúť. Vytočíte motor a so zaradenou jednotkou pustíte brzdu a púšťate spojku. Auto sa najprv posunie o pár centimetrov nadol, no ako spojka začína zaberať, pohnete sa. Pri takomto rozjazde ale vaša spojka doslova plače. Keď vás v autoškole učili používať na rozjazd do kopca ručnú brzdu, nerobili to len preto, že vtedy by ste ten trik so spojkou ešte nezvládli. Hlavný dôvod je predĺženie životnosti automobilu a menej riskantný rozjazd. Iste sa oplatí zaradiť do svojich návykov.

Najnovšie z kategórie: Praktické rady

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio