AUTO.sk AUTO.sk

Mercedes prezradil viac o novom revolučnom kokpite
zdroj: Mercedes

Mercedes prezradil viac o novom revolučnom kokpite

Novinka bude mať premiéru v Mercedese triedy A, ale postupom času by sa mala objaviť aj v ostatných modeloch značky.

S novým Mercedesom triedy A už máme prvé stretnutie naživo za sebou. Oficiálnu premiéru absolvuje až v marci v Ženeve, ale počas statickej prezentácie sme si obzreli aspoň interiér. Najmenší z rodiny Mercedesov posúva interiér na novú úroveň. Vypracovaním nám vôbec nedal poznať, že sme sedeli v menšom a lacnejšom Mercedese. Vzhľadom, navyše, vytŕča z radu vozidiel značky. Inovácie, ktoré priniesla v kokpite trieda A sme už čiastočne opísali v nasledujúcom článku KLIKNITE SEM!

Už počas prezentácie nás zaujal touchpad a boli sme zvedaví, ako sa bude celý multimediálny systém ovládať. Viac o tom zverejnili zástupcovia nemeckej automobilky na tlačovej konferencii v rámci výstavy CES 2018 v Las Vegas. Okrem touchpadu budú hlavnými ovládacími prvkami dotykový displej a multifunkčný volant. Rovnaký volant sme už mali možnosť vyskúšať v triede S. Z pohľadu ovládania palubného počítača patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Po dvoch malých čiernych plôškach stačí prejsť prstom a posúvate sa v rámci menu rovnako, ako keď listujete v menu na dotykovom telefóne. Ide o veľmi intuitívne riešenie a ruky máte stále bezpečne na volante.

Mercedes volant
Mercedes

Zvedaví sme hlavne na prácu touchpadu v praxi a spätnú väzbu z neho po prejdení na jednotlivé ikony. Štvrtým, dnes už celkom bežným ovládacím prvkom sú hlasové pokyny. Nejde však o súbor niekoľkých základných fráz, ktoré sa musí šofér naučiť. Systém sa má čo najviac priblížiť ľudskej reči, preto mu stačí oznámiť “Je mi zima“ namiesto “Nastav teplotu na 24 stupňov“. 

Hlasové ovládanie má navyše schopnosť učiť sa. Na jednej strane sa naladí na užívateľa a vďaka tomu rozumie dobre aj užívateľom, ktorí naň nehovoria svojím rodným jazykom. Systém sa vďaka pripojeniu bude učiť navyše nové slová a prispôsobí sa zmenám jazyka. Takže, keď sa v spoločnosti začne využívať slovo “appka“ ako hovorová náhrada za slovo “aplikácia“, systém sa to naučí. Hlasové ovládanie sa aktivuje pomocou tlačidla na volante, alebo začnete príkaz jednoducho kľúčovou frázou “hey Mercedes“. Viac praktických poznatkov prinesieme už o niekoľko týždňov, keď sa zúčastníme predstavenia Mercedesu triedy A v predpremiére.

zdroj: Mercedes

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio