AUTO.sk AUTO.sk

Pozrite si to najzaujímavejšie z histórie Dakaru
zdroj: Red Bull

Pozrite si to najzaujímavejšie z histórie Dakaru

Dakar priniesol počas svojej histórie veľké víťazstvá aj tragédie. My sme sa zamerali na účinkovanie Slovákov, netradičné vozidlá a zaujímavé osobnosti.

1979 - Dakar začal písať svoju históriu. Prvým víťazom v kategórii motocyklov sa stal Cyril Neveu. Medzi automobilmi dominoval François Genestier na Range Roveri

1980 - Asi je to ťažko uveriteľné, ale počas druhého ročníka sa na štart postavila štvorica pretekárov na skútroch Vespa P200e. Ešte prekvapivejšie je, že dvaja z nich, Marc Simonot a Bernard Tcherniavsky, dokázali dôjsť do cieľa. Bolo to síce v čase, keď Dakar už skončil, ale to nič neuberá na ich výkone.

1981 - Thierry De Montcorgé sa kvôli stávke zúčastnil Dakaru na luxusnom Rolls Royce Corniche. Išlo o upravenú verziu s pohonom všetkých kolies.  Thierry De Montcorgé  bojoval o slušné 13. miesto, ale bol diskvalifikovaný pre nepovolenú opravu.

1988 - Jan de Rooy sa Dakaru zúčastňoval v kategórii ťažkých kamiónov od roku 1982. Titul za celkové víťazstvo medzi kamiónmi získal v roku 1987. Tisíc-koňový dvojmotorový kamión DAF mu umožnil zdolať druhého Karla Lopraisa na Tatre 815 o 14,5 hodiny. Dokonca sa dostal na 11. miesto v hodnotení automobilov. O rok neskôr sa postavil na štart za volantom vozidla X1 s hmotnosťou 11 t a s výkonom 1220 k. Udivujúca bola maximálna rýchlosť púštneho monštra 240 km/h. Slávny moment prišiel, keď Jan de Rooy na kamióne dobehol legendárneho Ariho Vatanena na Peugeote 405 T. Vatanen, neskorší štvornásobný víťaz Dakaru (prvé víťazstvo získal v roku 1987), išiel po púšti, čo to dalo. Ani rýchlosť 210 km/h mu však nedovolila ujsť pred rýchlym kamiónom a vtedy vznikol tento záber.

1988 - Svoju kariéru na Dakare začal Stéphane Peterhansel. V prvom roku skončil v kategórii motocyklov na 18. mieste a vyhral jednu etapu. Dnes má na konte 6 titulov v kategórii motocyklov a 7 titulov medzi automobilmi. Jeho kariéra pokračuje aj tento rok a má veľké šance obhájiť minuloročný titul. Do cesty sa mu postavil ďalší velikán motošportu, Sebastién Loeb, ktorý v minulých rokoch získal na Dakare potrebné skúsenosti.

Stéphane Peterhansel
Marcelo Maragni/Red Bull

1998 - Jaroslav Katriňák bol prvým Slovákom na Dakare. Premiéru mu pokazila porucha motocykla, po ktorej strávil na púšti tri dni a dve noci s minimálnymi zásobami jedla a pitia.

1999 - Ani druhá Katríňákova účasť nepriniesla vytúžený dojazd do cieľa.  Vyhral šiestu etapu, ale pre poruchu nedokončil.

2006 - Luc Alphand si vyskúšal Dakar v roku 1998. Z pohľadu motošportu možno nejde o výnimočného jazdca. Svoj jediný titul získal v roku 2006 na Mitsubishi. Zaujímavý je skôr svojím príbehom. Dnes 52-ročný Francúz presedlal za volant pretekárskych áut po úspešnej lyžiarskej kariére, počas ktorej získal štyri malé krištáľové glóbusy (tri za zjazd a jeden za superobrovský slalom) a jeden veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v roku 1997.

Sébastien Loeb a Luc Alphand
Marcelo Maragni/Red Bull

2007 - Citröen 2CV z roku 1963, známy pod názvom "kačica", sa dostal na Dakar. Bratia Georges, Philippe a Gilles Marques zosilnili jeho pruženie, napratali do neho dva motory Citröenu Visa a postavili ho na štart. Posádka nakoniec skončila svoju púť v štvrtej etape pre poruchu zadnej nápravy.

2007 - Jaroslav Katriňák sa pri svojom štvrtom pokuse dočkal a podarilo sa mu dokončiť rely Dakar na výbornom deviatom mieste. Rok 2007 bol zároveň premiérou Ivana Jakeša na Dakare. Cieľa sa pre poruchu nedočkal.

Jaroslav Katriňák
TASR

2009 - Druhá Jakešova účasť a Dakar dokončil ako druhý Slovák v histórii na 43. mieste.

2010 - Premiéra Štefana Svitka a hneď skončil na výbornom 13. mieste.

2012 - Dovtedy najlepšie umiestnenie Slováka na Dakare. Svitko skončil celkovo piaty, ale o rok na to ho Jakeš prekonal štvrtým miestom.

Ivan Jakeš
TASR

2015 -  Rok 2015 znamenal pre Svitka piate a pre Jakeša celkove ôsme miesto. Poslednú trinástu etapu navyše Jakeš vyhral, Svitko skončil druhý.

2016 - Najväčší úspech Slováka na Dakare. Štefan Svitko dokončil legendárne podujatie na výbornom druhom mieste.

Štefan Svitko
TASR

2017 - Tesne vedľa Ivana Jakeša udrel v tretej etape blesk. Napriek tomu, že bezprostredne po udalosti nevidel na ľavé oko, došiel do cieľa etapy na 15. mieste. Preteky však nakoniec po páde nedokončil.

2018 - Štefan Svitko nedokončil Dakar. Doplatil na pád v desiatej etape, ktorú síce dokončil, ale nakoniec odstúpil z ôsmeho miesta.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Motošport

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio