AUTO.sk AUTO.sk

Rok 2018 z pohľadu motoristov. Čo nám prinesie?
zdroj: Youtube

Rok 2018 z pohľadu motoristov. Čo nám prinesie?

Rok 2018 prinesie z pohľadu motoristov opäť množstvo noviniek. V článku sme sa pozreli na očakávané udalosti, ale pridali sme aj vyslovené špekulácie, ktoré sú vyznačené kurzívou.

Január: Motoristi, využívajúci diaľnicu, by nemali zabudnúť na kúpu diaľničnej známky. Stará ročná elektronická známka platí do 31.1.2018.

V polovici mesiaca začne prvý významný autosalón roka. Čo uvidíme na výstave v Detroite, vieme vzhľadom na jeho blízky termín predpovedať celkom presne. Automobilky nám ukážu napríklad Lexus LF-1, BMW X2 (už sme ho videli, ale pôjde o výstavnú premiéru), Hyundai Veloster Coupe, Volkswagen Jetta (na obrázku), Mercedes CLS a Mercedes triedy G.

Volkswagen Jetta
Volkswagen

Február: Tohtoročná zima dá poriadne zabrať našej cestnej sieti. Pribudne viac výtlkov ako po minulé roky. K skaze prispejú najmä časté teplotné výkyvy.

Marec: Najdôležitejšia európska výstava áut sa uskutoční tradične v Ženeve. V budúcom roku očakávame viacero dôležitých noviniek aj pre slovenský trh. Drvivú väčšinu z nich spoznáme na dvoch autosalónoch v Ženeve a v Paríži. Len ťažko sa odhaduje, v ktorom termíne budú jednotlivé novinky odhalené pred verejnosťou. Podľa našej predpovede by to však mohlo vyzerať takto. Volkswagen ukáže nový T-Cross. Veľkostne sa zaradí pod T-Roc a pre lepšiu predstavu treba povedať, že pôjde v podstate o Volkswagen Polo SUV. Konkurovať bude napríklad Seatu Arona. Crossover rovnakej veľkosti momentálne chýba v ponuke Škody. Seatu zas chýba SUV veľkosti Kodiaqa. Takže skôr či neskôr sa dočkáme aj týchto modelov. Pre slovenský trh bude nepochybne zaujímavou novinkou aj nová Kia cee´d. Dočkať by sme sa jej mohli práve v Ženeve.

Na začiatku autosalónu spoznáme auto roka a naším tipom na víťaza je Audi A8. Celú nominovanú sedmičku vozidiel si môžete pozrieť v nasledujúcom článku KLIKNITE SEM!

Marec nám prinesie ešte jednu novinku. Všetky nové autá, predané od 31.3.2018, budú povinne vybavené automatickým systémom núdzového volania v prípade nehody. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku KLIKNITE SEM!

Opel onstar ecall
Opel

Apríl: Prejde rok, odkedy mala byť v prevádzke križovatka Triblavina. Nový termín ukončenia výstavby je v procese riešenia, ale predbežne môžeme očakávať dokončenie križovatky koncom roka 2019. Cieľom projektu je okružnými križovatkami napojiť na diaľnicu okolité obce a výrazným spôsobom sa má odľahčiť doprava na frekventovaných cestách.

Máj: V priebehu jari má Európska únia schváliť povinné merače spotreby v nových autách. Tie budú údaje o spotrebe automaticky odosielať. Viac info v nasledujúcom článku KLIKNITE SEM!

Jún: Uplynie rok, odkedy mal byť dokončený úsek D1 Hubová - Ivachnová. Dôvodom nedodržania termínu bolí nepriaznivé geologické podmienky. Diaľnica pôjde severnejšie a plánovaný tunel sa predĺži o 3650 m. Nový termín ukončenia výstavby je v procese riešenia, podľa predbežných informácií si počkáme do roku 2021.

Koncom mesiaca uplynie termín, dokedy bude štát poskytovať dotácie na plug-in hybridy a elektromobily. Podľa našich predpovedí sa nestihnú dotácie ani do tohto momentu vyčerpať. Pôvodne mali byť vyčerpané do konca roku 2017. Predpokladáme, že čerpanie dotácií sa predĺži do konca roku 2018.

September: Predpoveď - ceny jazdených naftových áut, spĺňajúce staré emisné normy, klesnú len mierne. Na jednej strane bude cenu stláčať obmedzenie jazdy s takýmto vozidlom v čoraz väčšom počte európskych miest. K novým zákazom pristúpi hlavne Nemecko. Výraznejší pokles cien však netreba očakávať. Protiváhu už teraz vytvárajú niektoré automobilky, ktoré ponúkajú šrotovné na staré autá, spĺňajúce emisnú normu 3 a nižšiu. V súčasnosti v Európe ponúkajú šrotovné viaceré automobilky a niektoré so svojou ponukou neobišli ani Slovensko. Viac sa dozviete v ďalšom článku KLIKNITE SEM!

Október: Dočkáme sa ukončenia jediného nového diaľničného úseku. Hričovské Podhradie a Lietavská Lúčku spojí nová súčasť severného ťahu diaľnice D1. Po dobudovaní ušetrí motoristom 10 minút. Trasa 11 kilometrovej diaľnice povedie cez tunely Ovčiarsko a Žilina. Diaľnica odľahčí dopravu na cestách prvej triedy.

Autosalón Paríž: Na elektromobil značky Škoda si musíme ešte počkať a aj prvý plug-in hybrid (Škoda Superb) bude predstavený až v roku 2019. Preto odhadujeme, že v Paríži sa česká automobilka síce blysne pri predstavení elektromobilu, ale pôjde len o koncept. Vo vnútri nájdeme technológiu, ktorú do sériovej podoby dostane Škoda až koncom desaťročia. Koncept však prinesie aj nový pohľad na dizajn. V podstate pôjde o lacnejšiu kópiu BMW X6. SUV s karosériou, ponášajúcou sa na kupé, je veľkým módnym hitom. Ak ho neprinesie Škoda, tak potom Seat.

November: Podľa nášho názoru sa nedočkáme schválenia potrebnej úpravy pre povolenie jazdy Audi A8 s technológiou autonómneho riadenia tretieho stupňa. Záujemcovia o túto technológiu si na možnosť vyskúšať ju na vozidle, prihlásenom na Slovensku, budú musieť počkať minimálne do roku 2019.

December: Európska únia rozhodne o ďalšej povinnej výbave pre nové vozidlá. Autá budú automaticky odosielať údaje o počte najazdených kilometrov do centrálnej databázy pri každom naštartovaní. Cieľom bude zamedziť stáčaniu kilometrov na vozidlách. Rozhodnutie však vstúpi do praxe až v roku 2021.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio