AUTO.sk AUTO.sk

McLaren Senna je poctou pre legendu F1 a unikátnym prepojením jazdca a auta
zdroj: McLaren

McLaren Senna je poctou pre legendu F1 a unikátnym prepojením jazdca a auta

Ambíciou McLarenu bolo postaviť najlepšie okruhové auto na svete s povolením jazdiť v bežnej premávke. Dôraz kládol aj na prepojenie jazdca a stroja.

Nedávno predstavený McLaren Senna bol vyvinutý s jediným cieľom - postaviť auto pre pretekársky okruh. Nový McLaren síce môže legálne jazdiť aj po bežných cestách, ale tam ho určite neoceníte. Meno nesie po legendárnom pretekárovi F1, Ayrtonovi Sennovi. V tomto ohľade má ísť o nekompromisne športové auto. McLaren si v súvislosti s novinkou pripomenul aj výrok Ayrtona Sennu.

„Odovzdáte sa až do takej úrovne, kde nie je žiadny kompromis. Dáte do toho všetko, všetko, absolútne všetko.“
Ayrton Senna

McLaren Senna má niekoľko “naj“ z pohľadu britského výrobcu. S hmotnosťou 1198 kg ide o najľahší McLaren od čias ikonického McLarenu F1. Benzínový motor V8 4,0 l s výkonom 800 k je najsilnejším motorom v útrobách cestného McLarenu v histórii. Šasi sú vyrobené z uhlíkových vlákien a ide o najsilnejší monokok postavený McLarenom. Všetko v aute je podriadené v prvom rade jazdným výkonom. Nejde len o zrýchlenie či maximálnu rýchlosť, ale o schopnosť dosahovať rýchle časy na okruhu. Ambíciou britského výrobcu bolo postaviť najlepšie okruhové auto na svete s povolením jazdiť v bežnej premávke.

zdroj: McLaren

Ayrton Senna bol známy svojou schopnosťou koncentrovať sa na jazdu. Bol nekompromisný voči súperom a naplno išiel aj v momentoch, keď si mohol dovoliť menšie zvoľnenie v ceste za víťazstvom. Bez kompromisov má byť aj nový McLaren. Možno všetkým neulahodil svojím dizajnom, ale výrobca zdôrazňuje jeho schopnosti a prepojenosť s jazdcom. Cez volant, pedále a sedadlo má precítiť každú maličkosť, týkajúcu sa jazdy.

"Naša rodina je extrémne hrdá na pomenovanie nového McLarenu Senna. Toto je prvý projekt, ktorý skutočne spája Ayrtonovho pretekárskeho ducha a výkon. McLaren Senna vzdáva hold môjmu strýkovi, pretože je tak načisto určený na dodanie okruhového zážitku, že dovolí byť jazdcom najlepší, akí môžu byť. Je tam absolútne prepojenie medzi autom a jazdcom,“ povedal Bruno Senna, bývalý jazdec F1 a synovec brazílskej legendy.


Vzhľad McLarenu Senna bol až druhoradý. Všetko je podriadené aerodynamike. Zvrchu má pripomínať kvapku, na ktorej sú pripojené ďalšie elementy, ktoré slúžia na zlepšenie prítlaku, ale prúdenie vzduchu upravujú aj s ohľadom na chladenie auta. Poloha dvojitého difúzora vzadu je neustále hydraulicky nastavovaná pre upravenie prítlaku. Zároveň funguje ako aerodynamická brzda pri silnom brzdení. 

O prenos krútiaceho momentu na zadné kolesá sa stará sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Cena modelu je 750-tisíc libier (približne 850-tisíc eur) a McLaren vyrobí 500 kusov. Ak aj disponujete požadovanou sumou, vlastníkom modelu Senna sa nestanete. Posledný voľný kus bol vydražený v aukcii za 2 270-tisíc eur. Výťažok z nej išiel na konto neziskovej organizácie Ayrton Senna Institute, ktorá sa zaoberá vzdelávaním takmer dvoch miliónov detí a mladých zo sociálne slabšej skupiny obyvateľstva.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio