AUTO.sk AUTO.sk

Toyota vyvinula špeciálne sedadlo, prispôsobí sa každej postave
zdroj: Toyota

Toyota vyvinula špeciálne sedadlo, prispôsobí sa každej postave

Presne 300 nezávislých pohyblivých blokov z elastoméru sa vytvaruje podľa vašej postavy. Okrem toho poslúžia aj pri masáži.

Keď hodnotíme sedadlá v autách, často upozorníme na to, akej postave sú prispôsobené. Platí to najmä v prípade športových sedadiel. “Nekompromisné“ bočné vedenie môže často pasovať útlejším postavám a chlap so širšími plecami sa do sedadla jednoducho nevtlačí. V opačnom prípade, keď sedadlo sedí širšej postave, v ňom pri športovej jazde chudšieho človeka hádže zo strany na stranu ako maltu v miešačke. 

Automobilky preto prišli so sedadlami, ktoré majú nastaviteľné boky, prípadne umožňujú predĺženie sedáku. Aj napriek tomu takéto sedadlá výrazne v pohodlí zaostávajú za na mieru pripravenými sedadlami, ktoré nájdeme v pretekárskych špeciáloch, ale aj v drahých luxusných autách. 

Toyota sedadlo
Toyota

Zmeniť to môžu nové sedadlá, vyvíjané Toyotou. Japonská automobilka vymenila klasickú opierku za súbor 300 nezávislých pohyblivých blokov z elastoméru. Zatiaľ postavila iba prototyp a pri jeho nastavení je potrebné zadať do počítača základné parametre s rozmermi cestujúceho a okrem toho treba vizuálne zhodnotiť jeho postavu. Počítač po vyhodnotení údajov prispôsobí nastavenie jednotlivých blokov tak, aby sedeli pre konkrétny typ postavy. 

Toyota sedadlo
Toyota

Finálne riešenie je však inteligentnejšie. V budúcnosti bude systém samostatne vyhodnocovať tvar a výšku postavy. Poslúži mu na to kamera, ktorá “naskenuje“ pasažiera vo chvíli, keď sa bude približovať k vozidlu. Následne sa bloky ešte samočinne prispôsobia špecifikám postavy po posadení sa na sedadlo. Okrem toho pracuje Toyota na aplikácii, ktorá automaticky odošle z telefónu údaje o užívateľovi, aby sa mu sedadlo maximálne prispôsobilo. Samostatne nastaviteľné bloky zároveň poslúžia ako aktívny prvok pri masáži. Myšlienka je to pekná, veď správne sedenie má vplyv aj na zvládanie krízových situácií. Kedy sa však podobné sedadlo dostane do sériových áut, zatiaľ nie je jasné.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio