AUTO.sk AUTO.sk

Športová Mazda a rotačný motor? Nádej zomiera posledná
zdroj: Mazda

Športová Mazda a rotačný motor? Nádej zomiera posledná

V Hiroshime sú budovy, do ktorých majú zákaz vstupu aj poprední predstavitelia značky. Stále sa tam pracuje na vývoji rotačného motora.

Rotačný motor je odjakživa spájaný s Mazdou. Ide o poslednú automobilku, ktorá sa venuje jeho ďalšiemu vývoju, aj keď v súčasnosti ho nemontuje do žiadneho auta. Posledné správy fanúšikov motora s rotujúcim piestom príliš nepotešili. Rotačný motor sa síce dostane do sériového auta, ale bude slúžiť len ako generátor na výrobu elektrickej energie. Jeho úlohou bude predĺžiť dojazd elektromobilu. Na túto úlohu je ako stvorený, vďaka mimoriadne kultúrnemu chodu. 

Napriek tomu nádej na športovú Mazdu s rotačným motorom stále existuje. Dizajnér Mazdy, Julien Montousse, pre portál Motoring nedávno potvrdil, že práce na vývoji nového rotačného motora stále prebiehajú, navyše vo veľkej tajnosti.

Mazda RX-Vision
Mazda

„Keď prídem do Hiroshimi, nájdem budovy, do ktorých nemám povolené vstúpiť dokonca ani ja, kde viete, že pracujú na niečom, čomu do budúcnosti naozaj veria, pracujú s veľkou vášňou a chránia to až do takej miery, že ani ja k tomu nemám prístup, ale je to veľmi sľubné,“ povedal Montousse pre Motoring. „Posledných 15 rokov nikdy neprestali (pracovať na rotačnom motore). Viem, že na tom pracujú veľmi tvrdo a je za tým významná investícia ,“ dodal Montousse.

V tejto chvíli nie je športové auto s rotačným motorom v oficiálnom pláne, ale keď sa opýtate na neoficiálne plány, to už je iná pesnička. „Máme na to priradených inžinierov,“ povedal Masahiro Moro, šéf Mazda North America.

Po dlhoročnom vývoji sa rotačný motor posunul ďalej a v športovom aute by bol nepochybne zaujímavým riešením pohonu. Podľa starších vyjadrení predstaviteľov značky bráni jeho nasadeniu najmä ekonomický zmysel celého projektu. Športové autá majú vo všeobecnosti malý podiel na zisku a mnohokrát sú pre automobilky aj stratovou záležitosťou. Slúžia však ako veľmi dobrá reklama a dvíhajú meno značky na novú úroveň. Snáď sa ešte dočkáme času, kedy Mazda použije rotačný motor v krásnom športovom aute, ako je napríklad koncept RX-Vision v galérii.

zdroj: Mazda

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio