AUTO.sk AUTO.sk

Prvý sneh: Tieto tipy vám pripomenú, ako jazdiť v zime
zdroj: Youtube.com

Prvý sneh: Tieto tipy vám pripomenú, ako jazdiť v zime

Prvá vážnejšia nádielka od perinbaby dnes potrápila mnohých vodičov. Nepripravenosť niektorých a lajdáctvo iných dokáže spôsobiť ťažkosti nielen im, ale aj všetkým naokolo. Tieto tipy vám pomôžu vyhnúť sa nejednej komplikácií.

Všeobecné pravdy o šoférovaní v zime ovláda každý podobne ako aj pravidlá správania sa na ceste za nepriaznivého počasia. Problém je v tom, že v situáciách bežného dňa na tieto maličkosti zabúdame. A potom nám často neostáva nič iné, iba sa chytať za hlavu a nariekať nad rozliatym mliekom.

Zásada 1: Čisté auto

Čistota pol života, hovorí sa. Čisté auto nie je len prejavom kultivovanosti, ale v zime predovšetkým bezpečnosti a ohľaduplnosti. Odlietavajúci sneh z idúceho auta spôsobuje hneď niekoľko ťažkostí. Na jednej strane vlieta na okno za vami idúceho auta a znemožňuje mu viditeľnosť. Na druhej strane môže pri brzdení zletieť na sklo vám a zadebniˇ vás. Na strane tretej, ak je zamrznutý alebo natopený a zasype niekoho, môže ho vážne zraniť. Za zasnežené auto môžete dokonca dostať aj pokutu. Nehovoriac o tom, že váha navyše autu vôbec neprospieva.

zdroj: Giphy.com

Zásada 2: Pomaly ďalej zájdeš

Tú o rýchlosti počujete z každej strany. Trepe vám to o hlavu babka, mama a aj samotné úrady. V zime platí toto pravidlo hneď niekoľkonásobne a každý s pudom sebazáchovy by sa ním mal riadiť. V zime pri klzkom podklade je dráha zastavenia viac ako trojnásobná, a tak si radšej premyslite, či tú oranžovú stíhate. Lebo ak nie, cesty späť už často nebude. Takisto odporúčame udržať si odstup. A to nielen ten psychický. Lepenie sa na autá  je síce fajn, ak vám ide o aerodynamický tunel, no ak vám ide o život, buďte rozumní.

zdroj: Giphy.com

Zásada 3: Pokoj v duši

Opäť prichádza problém s nervozitou vodičov za volantom. Nie však iba ten. Problém je aj, ak máte nepokojné riadenie. Časté mykanie volantom dokáže vaše auto priviesť do šmyku. To je iste všetkým známe. Mnohí na to však zabudnú napríklad práve vtedy, keď sa potrebujú na poslednú chvíľu preradiť alebo odbočiť. Myknú volantom a zadok auta ide úplne inam ako predok. Nezáleží na tom, kam ktorá časť ide. Jasné je, kde to celé skončí.

zdroj: Giphy.com

Ak budeme všetci dodržiavať tieto tri základné pravidlá, cesta sa môže zmeniť na príjemné a pokojné miesto plné usmiatych ľudí a radosti. Alebo ani nie? V každom prípade svojim vzorným správaním pomôžeme nielen plynulosti cestnej premávky, ale aj bezpečnosti všetkým zúčastneným. A napokon aj svojej peňaženke. Preto hor sa za volant, ale vzorovo!


Tieto tri tipy slúžia ako pripomenutie dobrých mravov a bezpečnej jazdy v zimných mesiacoch. Viac z praktického aj technického hľadiska sa dozviete vo videách Rasťa Chválu na Auto.sk už onedlho.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio