AUTO.sk AUTO.sk

Test Toyota Yaris: Jednoduchosť a unikátne nápady
zdroj: Dejvo

Test Toyota Yaris: Jednoduchosť a unikátne nápady

Toyota Yaris je jedným z najúspešnejších hatchbackov. Je lacná, jednoduchá a bezpečná. S novou verziou Yarisu prichádzajú aj nové technológie. V tomto malom a jednoduchom aute doteraz nikdy nebolo viac technológií

Dizajnovú zmenu Yarisu by si všimol aj absolútny automobilový laik. Zvonka nová Toyota stavila na úplne iné dizajnové prvky ako pri minulých generáciách. Celej prednej časti dominujú veľké svetlá a mohutná predná mriežka chladiča, ktorá zároveň tvorí súčasť nárazníka, a tak končí až na samom spodku. Na prvý pohľad pôsobí mohutne, no pri bližšom skúmaní sa dá jednoducho odhaliť, že ide iba o dizajn. Okraje sú totiž zaslepené a mriežka je reálne priechodná len asi v polovici svojej plochy. Kvôli jej šírke už neostávalo veľa miesta pre hmlové svetlá, a tak konštruktéri zvolili zvislý dizajn. Napriek tomu, že je neštandardný, pôsobí prirodzene a celkový dojem neruší. Ďalšou zaujímavosťou je, že nová Toyota má iba jeden predný stierač.

Yaris Toyota
Dejvo

Chrómové lišty na spodkoch dverí sú vyslovene dizajnovým prvkom. Ich reálne využitie by bolo teoreticky možné ako nárazová plocha pri nízkych múrikoch. Pri akýchkoľvek vyšších prekážkach si prípadný náraz pri otváraní aj tak odnesú samotné dvere v okolí kľučky.

Z celého exteriéru vyzerá najlepšie asi zadná časť auta. Ostrá línia na dverách kufra pôsobí v spojení s predĺženým nárazníkom drsne. Drsne preto, lebo sa o nej nedá povedať, že by bola pekná, ale svojim spôsobom aj tak vzbudzuje rešpekt a má istú iskru. Asi ako mafiáni dvadsiatych rokov. Nemuseli byť pekní, ale svojim výrazom pôsobili drsne. O dojem sa starajú aj veľké zadné svetlá v spojení s nenápadnými svetielkami schovanými po bokoch pri prieduchoch. I keď ťažko povedať, či ide o prieduchy, keďže Yaris sa ani nesnaží navodiť dojem, že by malo ísť o reálne funkčné vetracie tunely. Možno by bol lepší pojem plastové ozdoby.

Dejvo

V interiéri nečakajte priveľký luxus. Treba si spomenúť, že Toyota Yaris je auto do mesta za ľudový peniaz. Interiér pôsobí stroho, no priestranne. Lakťová opierka nemá žiaden úložný priestor, pretože je súčasťou sedadla a nie stredového tunela. I keď vo väčšine áut pokladáme lakťovú opierku za prínos, v Yarise sme ju nepoužili. Zavadzala pri radení, a tak sme ju za účelom športovejšej jazdy nechali radšej vyklopenú.


I keď stredový displej nie je perfektne čitateľný za úplne všetkých podmienok (na ostrom slnku sa leskne), považujeme ho za uspokojivý. Multimediálny systém Toyota Touch 2 je prepracovaný pekne a funguje spoľahlivo. Hneď po naštartovaní sa vás auto opýta, či si želáte na pripojenom telefóne využívať aj funkciu internetu, ktorá vám otvára ďalšie možnosti v novej Yaris. Ak zakliknete „nie,“ môžete stále využívať vaše Bluetooth pripojenie na prehrávanie hudby a telefonovanie. Yaris podporuje všetky bežné spôsoby prehrávania hudby vrátane Aux a USB. Multimediálny systém má jednu skvelú vychytávku, ktorú sme doteraz nevideli v žiadnom konkurenčnom automobile. Je ňou automatické informovanie o dopravných pravidlách krajiny, do ktorej vstupujete. Po prekročení rakúskych hraníc sme tak dostali na obrazovku okamžite správu o povolenom limite alkoholu, povinnej výbave a maximálnych rýchlostných limitoch. Rovnako sme správu obdržali aj pri návrate do domovského štátu, Slovenska. Keby sme náhodou zabudli.

Yaris Toyota
Dejvo

Nový Yaris je na tom veľmi dobre aj čo sa týka priestoru. Objem batožinového priestoru je v danej kategórií so svojimi 286 litrami priemerný, no dobre koncipovaný. Plusom je veľmi príjemné sedenie na zadných sedadlách aj pre vyššieho človeka. Najviac nás však zaujala na prvý pohľad úplná blbosť. Podľa nás ide o azda najlepší prvok interiéru Toyoty, a to absolútne bez vtipu. Odkladací priestor v ľavej hornej časti palubnej dosky si jednoducho nevieme vynachváliť. Je skonštruovaný presne na rozmery telefónu a peňaženky, a tak tam ľahko vložíte obe veci spolu. Vďaka svojmu sklonu a samotným rozmerom si môžete byť istí, že vám v tomto kútiku veci lietať nebudú a nájdete ich vždy tam, kde ste ich odložili. Navyše sa dajú v prípade potreby oveľa jednoduchšie dosiahnuť, ako keby boli položené niekde dolu v stredovom tuneli.

Yaris Toyota
Dejvo


V našom teste sme si posvietili na najvyššiu možnú motorizáciu, jeden a pol litrový benzín s výkonom 82 kW a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Jazda bola veľmi príjemná a na také malé autíčko dosť dynamická. Neprítomnosť turba, ktoré sa dnes montuje už takmer všade, nás bavila. Auto poskytovalo ešte stále klasický benzínový zážitok napriek tomu, že na poli bezpečnosti bolo vybavené maximálne moderne. O tú sa stará balíček výbavy Toyota Safety Sense. Súčasťou tejto výbavy je protikolízny systém s núdzovým brzdením, ktorý sme našťastie nemali možnosť otestovať. V systéme rozpoznávania dopravných značiek ešte je priestor na zlepšenie. Systém síce rozozná dopravnú značku, no nevie určiť, kde dané obmedzenie končí. Upozornenie svieti na displeji až pokým ho nenahradí iné. Vodičom netreba pripomínať, že akákoľvek značka stráca svoju platnosť za najbližšou križovatkou, a preto by upozornenie nemalo svietiť aj naďalej. Automatické diaľkové svetlá fungovali spoľahlivo, možno niekedy príliš citlivo. Upozorňovanie na vybočenie z jazdného pruhu, ktoré je tiež súčasťou balíka, sa prejavovalo neiritujúcim pípaním a zobrazením varovania na displeji.


zdroj: Dejvo via Albumizr

Toyota Yaris je cenovo prijateľná voľba pre každého, ktorá je nenáročná na údržbu (relatívne jednoduchá architektúra), má slušný objem a relatívne nízku spotrebu. Pri mestskej dynamickejšej jazde sme sa dostali na úroveň okolo 7 l/100 km. Podľa slov automobilky je dokonca nová generácia modelu autom s najnižšími emisiami oxidu uhličitého v triede. Vďaka uvedeniu novej verzie je auto konečne aj vzhľadovo atraktívne, a tak je nový Yaris aj napriek niektorým nedokonalostiam komplexné riešenie vašej otázky ohľadom dopravy po meste.

Dĺžka3,95 m
Šírka1,70 m
Výška1,51 m
Rázvor2,51 m
Objem kufra286 l
Cena modelu od9590 eur
Testovaná motorizácia1.5 l benzín, 82 kW, 6 st. manuál

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Testy

Pozri viac

Fun rádio