AUTO.sk AUTO.sk

Policajná naháňačka: Naúčinnejšie spôsoby, ako zastaviť auto
zdroj: Pexels.com

Policajná naháňačka: Naúčinnejšie spôsoby, ako zastaviť auto

Zatiaľ čo na Slovensku problematika unikajúcich vozidiel nie je až taká rozsiahla, v Amerike ide o reálny problém. Pozrite si sedem statických a dynamických prostriedkov, ktorými polícia v USA zastavuje unikajúce vozidlá.

Sieťová bariéra

Sieťová bariéra je vynalézom spoločnosti zo Severnej Karolíny. Jej  výnimočnosť spočíva v tom, že je schovaná pod zemou a vďaka svojej pružnosti sa dokáže vysunúť už do dvoch sekúnd. Jej konštrukcia umožňuje čiastočnú absorpciu, a tým znižuje riziko ohrozenia života. Netreba však zabúdať, že jej hlavným cieľom je zabrániť automobilu prejazd. Autá, ktoré poslali v maximálnej certifikovanej rýchlosti oproti sieti, skutočne neskončili dobre. Sieť je schopná zastaviť aj 22 tonové automobily do maximálnej rýchlosti 80 km/h.

Sietova bariera
Youtube.com


Pavúčí retardér

Tento retardér je, podobne ako predošlá vychytávka, statickým zabraňovacím prostriedkom. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že v prípade potreby sa z na oko obyčajného spomaľovača vysunú klinčeky, na ktorých je pripevnená sieť. Tá penumatiku v momente zablokuje a auto zastaví. Táto bezpečná metóda je síce jednorázová, ale účinná. "Pavučina" sa vysunie v priebehu 175 milisekúnd, a tak nie je prakticky žiadna šanca, že by sa jej rýchlo idúce auto bolo schopné vyhnúť.

Youtube.com

Vysúvateľné bariéry

Bariéry, ktoré sa vysúvajú priamo zo zeme, poznáme aj na Slovensku. Centrá veľkých miest sú nimi spravidla vybavené preto, aby mestské služby do mesta mohli a zvyšok vodičov nie. Tieto sú schopné zastaviť prakticky každé auto. Problém je len s časom aktivácie. Ich vysúvanie trvá niekedy aj 10 sekúnd.

Youtube.com

Ozubený spomaľovač

Tento na prvý pohľad nebadateľný spomaľovač sa vysunie iba vtedy, keď spomaliť treba. Alebo skôr úplne zastaviť. V bežnej premávke je ozubený retardér iba obyčajnou farebnou plochou na zemi, cez ktorú autá prechádzajú úplne bežne. V prípade, že treba auto zastaviť, sa ale vyklopí spomaľovač, ktorý na oboch svojich stranách skrýva ostne. Tie sú také veľké, že pneumatiku prakticky v momente roztrhajú. Vďaka svojej výške 13 centimetrov sa dokonca často stane, že auto sa za retardér ani nedostane. Doslova sa na ňom zasekne.

Ozubeny spomalovac
Youtube.com


Ostnatý pás

O ostnatom páse sme už počuli veľa. Vďaka svojej skladnosti, prenosnosti, jednoduchosti a cene je v Amerike súčasťou výbavy množstva policajných oddelení. Málokto ale vie, ako pás skutočne funguje. Zatíaľ, čo väčšina ľudí si myslí, že ide iba o klince, ktoré urobia dieru do pneumatiky, realita je iná. Ostnatý pás obsahuje sériu dutých trubiek podobných, ako injekčné striekačky u ľudí. Keď auto prebehne cez pás, tieto sa do pneumatiky zapichnú a ostávajú v nej pneumatika tak cez rúrky stráca vzduch, tlak a klesá. Dá sa preto povedať, že ostnatý pás je svojim sôsobom jednorázový, pretože po nasadení ho treba doplniť o použité rúrky. No jeho použitie je o to bezpečnejšie.

Youtube.com

Nárazník so sieťou

Podobne ako pri pavúčom retardéri, aj tu poslúži sieť na zablokovanie kolesa. Na tomto systéme je však zaujímavé, že je mobilný. Je pripevnený priamo na policajné auto vo forme predného nárazníka. Po jeho aktivovaní sa nárazník sklopí a vytasí na unikajúce auto sieť. V praxi potom stačí, aby sa policajné auto priblížilo k unikajúcemu vozidlu a podstrčilo mu sieť pod jedno zo zadných kolies. Sieť v rýchlosti úplne deformuje pneumatiku a auto zastaví. Aby vozidlo nedostalo šmyk, sieť ostáva pripevnená na predok policajného auta, a tak môžu muži zákona korigovať jazdu auta pred nimi.

Youtube.com

GPS projektil

V poslednej vychytávke z nášho zoznamu nejde ani tak o zastavenie auta ako o zadržanie páchateľa. Za účelom zníženia rizika, ktoré vzniká pri policajných naháňačkách, môžu policajti jednoducho vystreliť na unikajúce auto GPS lokátor. Ten sa vďaka svojej adhezívnej vrstve na auto prilepí a udrží sa za každej rýchlosti. Vďaka svojmu spracovaniu je dokonca veľmi pravdepodobné, že vodič tento malý náraz lokátora a karosériu ani nezapočuje. Policajti tak môžu ísť v pohode na šišku a vodiča "zbalia" až vtedy, keď sa už auto nebude hýbať.


zdroj: Youtube.com

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio