AUTO.sk AUTO.sk

Odvážny dizajn: Pozrite sa, ako približne bude vyzerať nová Mazda 3
zdroj: Mazda

Odvážny dizajn: Pozrite sa, ako približne bude vyzerať nová Mazda 3

Mazda predviedla v Tokiu dva krásne koncepty. Majú množstvo spoločných čŕt a jeden z nich ukazuje, ako bude vyzerať nová generácia Mazdy 3.

Mazda má na autosalóne v Tokiu hneď dve hviezdne autá. Prvým z nich je Kai Concept, ktorý naznačuje vzhľad budúcej generácie Mazdy 3. Na prvý pohľad má koncept odvážne tvary. Zaujala nás najmä predná časť svojím sklonom, masívnou prednou maskou a úzkymi svetlometmi. Dúfame, že rovnako agresívne tvary si zachová aj sériový nástupca. Kai Concept nás však zaujal prakticky z každej strany. Zvrchu vidno netradičné riešenie panoramatickej strechy, zboku má zas všetko oblé a elegantné tvary bez hrán. Tento štýl môžeme nájsť v poslednom čase na viacerých konceptoch značky. Neradi hľadáme v dizajne tvary iných značiek, ale pri zadnej časti si nemôžeme pomôcť a prirovnať ju k niektorým modelom Alfa Romeo. Mazde to však pristane. Nič by sme na nej nemenili, ale počítame s tým, že sa zrejme nedočkáme kamier namiesto zrkadiel a zmenou zrejme prejdú aj zapustené kľučky. 

Mazda Kai Concept
Mazda


Prekvapenie sa nekončí ani po zhliadnutí interiéru. Dominantou je v tomto prípade rozmerný volant s kruhovou strednou časťou a prístrojový panel s výrazným otáčkomerom. Všetko ostatné v kokpite ustupuje do úzadia. Ostávajú len horizontálne línie a pekne zapracovaný displej do palubnej dosky. Pracovisko šoféra je oddelené vysokým stredovým panelom. 

Mazda Kai Concept
Mazda

Vnútorný priestor by mal byť o poznanie bohatší v porovnaní so súčasnou Mazdou 3, keďže rázvor náprav narástol o 50 mm. O pohon konceptu sa stará novinka – motor SkyActiv-X. Zatiaľ nebol nasadený do sériového auta, ale v blízkej budúcnosti sa vraj dočkáme. Ide o benzínový motor, ktorý v určitých fázach nevyužíva zapaľovanie zmesi iskrou zo sviečky, ale jej stlačením na spôsob naftových motorov. O tejto technológii sme už písali v nasledujúcom článku – KLIKNITESEM!


Mazda Kai Concept

zdroj: Mazda

Mazda Vision Coupe

Druhou hviezdou Mazdy na autosalóne je Vision Coupe Concept. Štvordverové športové kupé má podobne riešenú prednú časť ako Kai Concept. Veľká predná maska, úzke svetlá a celkovo agresívne pôsobiaci predok. 

Mazda Vision Coupe Concept
Mazda

Ďalšou spoločnou črtou je využívanie oblých tvarov na bokoch a vzadu. Aby nebolo rovnakých riešení málo, aj tu nájdeme takmer totožný interiér. Vôbec nám to nevadí. Oba koncepty sú podľa nás krásne, veď posúďte sami.

Mazda Vision Coupe Concept

zdroj: Mazda

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio