AUTO.sk AUTO.sk

Polestar 1 je Volvo v novom šate, hybrid vyniká vysokým dojazdom na elektriku
zdroj: Polestar

Polestar 1 je Volvo v novom šate, hybrid vyniká vysokým dojazdom na elektriku

Polestar, sesterská značka Volva, sa rozbieha na plné obrátky. Polestar 1 je plug-in hybrid, ktorý prekvapuje elektrickým dojazdom. Oficiálna premiéra začína dnes večer. My však už vzhľad auta a aj niektoré detaily poznáme.

Značka Polestar bola vždy spájaná s Volvom. V súčasnosti je už priamo pod švédskou automobilkou a jej cieľom viac nie je úprava vozidiel Volvo s cieľom ukázať ich športový potenciál. Polestar dnes vystupuje ako samostatná (sesterská) značka, zameraná na výkonné ale zároveň elektrifikované vozidlá. Samozrejme, stále bude stavať na technike Volva. Dnes (17.10.2017) je pre Polestar veľký deň. V čase od 17:10 začne oficiálne premiéra nového modelu Polestar 1, ktorý ukáže, akým smerom sa značka bude uberať. Livestream s premiérou je na konci článku. Už v predstihu sa však na mediálnej stránke Volva objavili fotografie a aj prvé informácie k novému konceptu.

Polestar 1
Polestar

Prvou zásadnou informáciou je, že Polestar pripravuje hneď trojicu nových vozidiel. Polestar 1 je prvým a hneď prekvapuje svojimi parametrami. Dobre vyzerajúce dvojdverové Grand Tourer Coupé s usporiadaním miest 2+2 ponúkne výkon 600 k a krútiaci moment 1000 Nm. Toto však nie sú jediné zaujímavé čísla. Pod zovňajškom, ktorý jednoznačne vychádza z konceptov značky Volvo, sa totiž skrýva plug-in hybridná jednotka. Polestar 1 vďaka nej dokáže prejsť až 150 km na čisto elektrický pohon. Takéto a dlhšie vzdialenosti na jedno nabitie zvládajú iba elektromobily. Súčasné plug-in hybridy za Polestarom výrazne zaostávajú a väčšinou zvládnu prejsť na elektrinu iba tretinovú vzdialenosť. Samozrejme, ešte uvidíme nakoľko sa dojazd 150 km zhoduje s realitou, ale na papieri to vyzerá viac ako dobre.


zdroj: Polestar

Polestar 1 je postavený na platforme SPA, vyvinutej Volvom, ale približne polovica je nová a na mieru upravená inžiniermi Polestaru. Z pohľadu technológie chce výrobca zaujať aj neprestajne kontrolovaným elektrickým pružením, karosériou z uhlíkových vlákien a inteligentným pohonom s aktívnym presmerovaním krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá, podľa situácie na ceste. Skutočne revolučný má byť však prístup k zákazníkovi. Vozidlá sa budú objednávať výlučne online a ponúkať sa budú na dva alebo tri roky. Zákazník nemusí platiť žiadny depozit a v mesačnej splátke bude mať zahrnuté množstvo služieb. Vyzdvihnutie auta a jeho dovoz pri servisnej prehliadke, či možnosť prenájmu alternatívnych vozidiel značiek Volvo a Polestar. Na prístup do auta bude využitá technológia Phone-As-Key (telefón ako kľúč). To umožní užívateľovi poskytnúť virtuálny kľúč od auta tretím osobám. Polestar 1 bude vyrábaný v čínskom závode v Chengdu, ktorý má byť dokončený v polovici roka 2018. So samotnou výrobou sa začne v polovici roka 2019. Neskôr v tom istom roku príde Polestar aj s elektromobilom, s ktorým chce konkurovať Tesle Model 3. Novinka Polestar 2 má mať podstatne vyššie výrobné objemy, ako dnes predstavený Polestar 1. Ten slúži najmä na vzbudenie záujmu verejnosti. Prvú ofenzívu modelov ukončí Polestar 3. Znovu pôjde o elektromobil, tentokrát s karosériou väčšieho SUV. Aj Polestar 2 a Polestar 3 má byť objednávaný najmä online prostredníctvom aplikácie. Napriek tomu Polestar otvorí novú sieť predajní, kde si ich zákazníci budú môcť fyzicky obzrieť. A ešte dôležitá informácia pre záujemcov o Polestar 1. S objednávkami sa začína už dnes.

Oficiálne predstavenie modelu Polestar 1 začína o 17:10

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio