AUTO.sk AUTO.sk

Volvo XC60: Najvyššie hodnotenie bezpečnosti IIHS
zdroj: Volvo

Volvo XC60: Najvyššie hodnotenie bezpečnosti IIHS

Škandinávska automobilka Volvo je známa predovšetkým svojou spoľahlivosťou a bezpečnosťou. Asistenčné systémy automobilky sa radia medzi najvyspelejšie na trhu. Ako si nová XC60 poradila v testoch bezpečnosti?

Americká organizácia IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) každoročne podrobí bezpečnostným testom desiatky nových automobilov. Modelový rad XC60 tento rok automobilka doplnila o vynovenú verziu. 

Zaoceánsky inštitút skúma bezpečnosť celej posádky v celkovo piatich krízových situáciách vrátane čelného nárazu s minimálnym prekrytím, stredným prekrytím a bočného nárazu. Okrem toho sa pri celkovom hodnotení berie do úvahy aj odolnosť strechy pri prevrátení, správanie sedadiel pri náraze a bezpečnosť hlavových opierok. Volvu sa podarilo v každom z týchto testov dosiahnuť maximálny výsledok, a tak mu bolo udelené ocenenie Top Safety Pick+, najvyššie možné hodnotenie IIHS.


Zábery z testov Volvo vývojového strediska

zdroj: Youtube.com

Inštitút ďalej vyzdvihuje funkcionalitu protikolízneho asistenčného systemu City Safety, ktorý dokázal zabrániť čelnej zrážke v rýchlosti 20 a 40 km/h. Ocenil ho nálepkou "Superior," čo predstavuje zlepšenie oproti predchádzajúcemu modelu.

Napriek tomu, že Full LED osvetlenie je pri novej XC60 súčasťou príplatkovej výbavy, Volvo nezaznamenalo iba úspechy. Hodnotenie svetiel na tomto modeli v porovnaní s tým predošlým o stupeň kleslo.

Okrem testovaného systému City Safety je možné do Volva dokúpiť nespočetné množstvo dodatočných prvkov zabezpečujúcich ešte vyššiu úroveň bezpečnosti. Svetlá s automatickým natáčaním, adaptívny tempomat s čiastočným autopilotom a snímanie mŕtveho uhla sú len špička ľadovca.


zdroj: Volvo via Albumizr

Vysoké ocenenie za bezpečnosť nie je pre Volvo žiadnym prekvapením. Tento rok otestoval inštitút pre bezpečnosť aj väčšieho brata automobilu, XC90, a cestný sedan S90. Oba modely získali štítok Top Safety Pick, čo je druhé najvyššie ocenenie, aké môže automobil dosiahnuť. Nová XC60 s Top Safety Pick+ (plus) je teda ďalším úspechom do zbierky škandinávskej automobilky. Úspechom, ktorý stojí za tým, čo pre mnohých Volvo predstavuje.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio