AUTO.sk AUTO.sk

Lexus LC dostal dokonale modrý lak
zdroj: Lexus

Lexus LC dostal dokonale modrý lak

Vývoj modrej farby Structural Blue trval 15 rokov a je inšpirovaná motýľom Morpho. Lexus dokáže denne vyrobiť len dve autá s týmto špeciálnym lakom.

Môže byť jedna farba viac modrá ako druhá? Podľa automobilky Lexus rozhodne áno. Už v roku2016 sme na autosalóne v Ženeve mohli obdivovať modrý Lexus LC. Dostať jeho špeciálnu farbu do sériovej výroby je už druhá vec. Japoncom sa to po 15 rokoch vývoja podarilo a pochváliť sa ňou bude môcť limitovaný počet zákazníkov špeciálnej verzie LC Structural Blue Edition. Limitovaný počet preto, lebo Lexus dokáže denne vyrobiť len dve autá so špeciálnym lakom. Pri návrhu nového laku sa technici inšpirovali motýľom Morpho. Jeho krásne modré krídla sú v skutočnosti bezfarebné. Dojem modrej farby spôsobuje interferencia svetla na mikroskopickom mriežkovitom povrchu krídel.

Lexus LC
Lexus


Zo začiatku sa dosiahnutie podobného efektu v sériovej výrobe zdalo ako nemožné. Celý proces bol príliš náročný z pohľadu rýchlosti a efektivity. Postupným upravením celého procesu lakovania sa podarilo postup zjednodušiť. Na Lexus LC sa bude nanášať medzi základnú farbu a vonkajší priesvitný lak modrá vrstva, tenká 15 mikrometrov. Nanoštruktúra – super malé vločky – vo farbe vytvárajú hru svetiel, kedy sa človeku zdá, že so zmenou svetla sa farba neustále mení. Bežné laky odrážajú menej ako 50 percent dopadajúceho svetla ako viditeľnú modrú farbu. V prípade Structural Blue sa podarilo dosiahnuť takmer 100 % hodnotu. Farba bude dostupná v limitovanom počte pre verziu s osemvalcovým motorom LC500 a aj pre hybridný model LC500h.

zdroj: Lexus

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio