AUTO.sk AUTO.sk

Elektrická diaľnica v Nemecku: Siemens zníži znečistenie spôsobené kamiónmi
zdroj: Scania

Elektrická diaľnica v Nemecku: Siemens zníži znečistenie spôsobené kamiónmi

Trolejové vedenie nad diaľnicou ste ešte iste nevedeli. Miesto trolejbusov a električiek ním budú poháňané nákladné vozy. Siemens chce takto znížiť znečistenie.

Úsek diaľnice, ktorý bude merať približne 10 kilometrov, plánuje spoločnosť Siemens postaviť na úseku diaľnice A5. Pôjde o trolejové vedenie podobné tomu, ktoré môžeme vidieť pri trolejbusoch. Jediným rozdielom je, že prepojené s kamiónmi bude podobne ako električky- pantografom. Ako uvádza americký portál carscoops, podľa výskumov je toto riešenie schopné znížiť znečistenie spôsobené nákladnou dopravou približne o polovicu. Siemens už testoval trolejovú diaľnicu na testovacom úseku vo Švédsku. Teraz prichádza na rad americká Kalifornia a nemecký štát Hesensko (okolie Frankfurt am Main). Podľa vyjadrení Siemensu bude nemecká časť diaľnice prvým úsekom testovania, ktorý bude prebiehať v reálnych podmienkach a plnej premávke. 

Ako je vysvetlené na videu nižšie, pantograf funguje dynamicky. Pokiaľ sa napríklad vodič rozhodne predbiehať, kontakt sa preruší a systém atomaticky zapne spaľovací motor. Po zaradení sa naspäť do elektrifikovaného pruhu potom vysunie pantograf opäť. 

Fotografie: Testovacia trať vo Švédsku (Autor: Scania)

zdroj: Youtube.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio