AUTO.sk AUTO.sk

Škótsko plánuje vytlačiť bežné vozidlá z ciest do roku 2032
zdroj: Pexels.com

Škótsko plánuje vytlačiť bežné vozidlá z ciest do roku 2032

Cieľom Škótska nie je zakázať vodičom kupovanie týchto áut, ale motivovať ich ku kúpe zelenšej varianty. A to takmer dekádu predtým, ako sa to stane vo zvyšku Európy.

O plánoch Francúzska s vozidlami na fosílne palivá ste už na našom webe mohli čítať. Spolu so Spojeným kráľovstvom sa rozhodli zakázať ich predaj od roku 2040. Vďaka tomu dostanú výrobcovia áut viac ako dve desaťročia na to, aby prešli na zelenšiu alternatívu. Aj štáty využijú tento čas na zlepšenie infraštruktúry a úpravu legislatívy. Škótsko však prišlo s plánom vypudiť takéto autá z ciest oveľa skôr. Nové fosílne autá by mali vymiznúť do pätnástich rokov.

Škótsky predseda vlády Nicola Sturgeon uviedol, že v pláne parlamentu na najbližšie roky bude na vysokej priečke práve podpora nízkoemisnej revolúcie, ktorú svet započal. Od roku 2032 teda nezačne platiť vyslovený zákaz predaja naftových a benzínových áut. Namiesto toho však vláda dovtedy plánuje vybudovať tak dokonalú infraštruktúru, že sa používanie fosílnych palív stane nerozumným.

Pri budovaní infraštruktúry si Škótsko pokladá za hlavnú úlohu budovanie rýchlonabíjacích staníc. Vzhľadom na nižšie dojazdy v porovnaní s bežnými autami (zatiaľ), je potrebné myslieť aj na odľahlejšie časti krajín a priniesť elektrickú budúcnosť aj tam. Ďalším kritíckým miestom sú diaľnice. Rýchla jazda vybíja batériu podstatne rýchlejšie, a tak plánuje vláda elektrifikovať najdlhšiu škótsku diaľnicu A9. Zatiaľ však pôjde iba o elektrifikáciu v zmysle rozmiestnenia vysokého počtu nabíjacích staníc.

Aj keď je veľmi nepravdepodobné, že by sa týmito krokmi podarilo škótskej vláde naftové a benzínové autá vytlačiť úplne, už teraz je jasné, že stratégia motivácie je lepšou cestou, ako prosté zákazy.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio