AUTO.sk AUTO.sk

Autonómna vízia Smartu: Takto vyzerá budúcnosť car sharingu
zdroj: Daimler

Autonómna vízia Smartu: Takto vyzerá budúcnosť car sharingu

Téma spojená s americkým výrazom car sharing je už niekoľko rokov in. Už aj v Bratislave sa nachádza niekoľko automobilov, ktoré si ľudia krátkodobo požičiavajú miesto toho, aby ich vlastnili. Vízia od Smartu povýšila koncept dneška na víziu budúcnosti.

Pred pár dňami predstavil v nemeckom Stuttgarte koncern Daimler svoj nový Smart ForTwo. Ten by mal byť odpoveďou na otázky mestskej mobility budúcnosti. Auto je plne autonómne, a tak si ho cez aplikáciu jednoducho zavoláte tam, kam chcete, nastúpite a idete. Celú jazdu bude mať na starosti samotné vozidlo. Vy sa len veziete a užívate si komfort, ktorý koncept ponúka.


zdroj: Daimler

Smart roku 2030, koncept Vision EQ, je rozmermi podobný dnešnému Smartu ForTwo. Vnútri ale ponúka oveľa viac priestoru. Kompletným elektrifikovaním jazdy sa ušetril priestor, ktorý predtým zaberali jazdné prvky, ako napríklad prevodovka. Tým, že automobil spĺňa podmienky autonómnej jazdy kategórie 5, nepotrebuje volant a ani pedále. Zásah vodiča do riadenia už prakticky nebude potrebný.

Okrem futuristického dizajnu je Smart definovaný množstvom displejov, ktorými je možné auto personalizovať. Auto bude mať na sebe napísané, že je voľné, že je na ceste k zákazníkovi, že je obsadené a čaká. Jednoducho všetky dôležité informácie budú jasne čitateľné priamo na prvý pohľad. Ak vozidlo akurát nie je využívané, automaticky skontroluje stav batérie. V prípade potreby batérie dobiť, samo vyhľadá najbližšiu nabíjaciu stanicu a odoberie sa k nej.


Kto by sa tešil, že si nový autonómny Smart zadováži do vlastnej garáže, má smolu. Automobilka vyhlásila, že automobil bude určený iba na car sharingové účely. Podľa názoru spoločnosti tkvie budúcnosť mestskej dopravy práve v tejto službe a do roku 2025 sa počet používateľov späťnásobí.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio