AUTO.sk AUTO.sk

Aston Martin Valkyrie, sci-fi sa stáva realitou
zdroj: Aston Martin

Aston Martin Valkyrie, sci-fi sa stáva realitou

Aston Martin zverejnil prvé fotografie interiéru. V šoférovi má vzbudiť dojem, akoby pilotoval monopost F1. Vzhľad modelu Valkyrie je v tejto chvíli dokončený na 95 percent.

Aston Martin predviedol svoj model Valkyrie ešte v marci na autosalóne v Ženeve. Automobilka prekvapila svet netradičnými tvarmi pre auto určené do bežnej premávky a nešetrila ani na moderných technológiách. Predtým, ako sa dostane na cesty v roku 2019, podstúpi ešte niekoľko menších aerodynamických úprav. V tejto fáze je vonkajší vzhľad na 95% dokončený. Určite ostanú zachované “Venturi tunely“, tiahnúce sa po oboch stranách. Pri pohľade zozadu vytvárajú dojem auta, položeného vysoko nad zemou.

Aston Martin Valkyrie
Aston Martin

Automobilka sa pri vývoji auta už sústredí na absolútne detaily a žiadne veľké zmeny dizajnu nemožno očakávať. Napríklad znak Aston Martin bol považovaný za príliš ťažký. Na druhej strane ho výrobca nechcel nahradiť lacne pôsobiacou nálepkou. Výsledkom je chemicky vyleptaný hliníkový znak s hrúbkou 70 mikrónov. Ľudský vlas je pre porovnanie o 30 % hrubší. Hmotnosť znaku sa tak podarilo znížiť o 99,4 %. Ďalším podobným detailom je tretie brzdové svetlo, umiestnené na malej žraločej plutve na “streche“ vozidla. Malé LED svetlo je široké len 5,5 mm a vysoké 9,5 mm. 

Pri takomto zmysle pre detail by akékoľvek spätné zrkadlá boli na príťaž. Nahradili ich kamery a vodič môže dianie za sebou pozorovať na dvojici displejov, umiestnených na stranách kokpitu. Spolu s novými informáciami ukázal Aston Martin po prvýkrát aj fotografie interiéru. Spoluprácu s inžiniermi tímu Red Bull F1 vidno na prvý pohľad. Stačí sa pozrieť na volant a hneď sa nám vybaví volant Formuly 1. Dokonca je vyberateľný rovnako ako v F1. Aston Martin chce totiž navodiť v šoférovi pocit, akoby šoféroval cestný monopost F1 a má to aj praktickú výhodu. Rovnako ako v monopostoch, aj tu to uľahčuje nastupovanie a vystupovanie. Všetky potrebné jazdné informácie sú zobrazované priamo na displeji volantu. Odhliadnuc od volantu zvyšok interiéru sa tiahne v minimalistickom štýle. Svoje miesto tu našla len trojica displejov. Dva nahrádzajú zrkadlá a centrálny slúži na ovládanie multimediálneho systému. Vo vnútri sľubuje Aston Martin dostatok miesta pre dvojčlennú posádku.


Veľa technických detailov si ešte výrobca necháva pre seba, ale už dnes je jasné, že Valkyrie bude veľmi ľahké vozidlo. Očakávaná hmotnosť sa pohybuje na úrovni 1000 kg a predpokladaný výkon okolo 1100 k. O pohon sa postará motor Cosworth V12 s objemom 6,5 l. Technológie F1 budú mať zastúpenie v podobe hybridného systému s rekuperáciou energie vďaka systému KERS.

V zvyšných mesiacoch budú konštruktéri upravovať vzhľad auta s dôrazom na ďalšie zvýšenie aerodynamického prítlaku. Celý vzhľad vozidla je robený v prvom rade s ohľadom na funkčnosť, krása sa berie do úvahy ako menej dôležité kritérium. Všetko má pod dohľadom dizajnér F1, Adrian Newey. Momentálne pôsobí v tíme Red Bull, ale počas viac ako dvoch desaťročí bol tím hlavným strojcom úspechu vo viacerých tímoch F1. Jeho riešenia prinášajú majstrovské tituly a bezpochyby je jednou z najväčších osobností tohto športu, hoci nie je hlavným cieľom pre televízne kamery. Aston Martin Valkyrie podľa očakávania nebude veľkosériový model. Automobilka vyrobí iba 175 kusov a 25 z nich bude určených výlučne pre jazdu na okruhu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio