Auto.sk Auto.sk

Luxusné a elektrické BMW iNEXT už podstupuje záťažové testy
zdroj: BMW

Luxusné a elektrické BMW iNEXT už podstupuje záťažové testy

V tejto fáze sú maskované prototypy vystavené horúčavám a piesku v púšti Kalahari.

Na ceste do sériovej výroby musí vozidlo BMW iNEXT podstúpiť ďalšiu sériu komplexných testov v mimoriadne náročných podmienkach. Po intenzívnom testovaní v mrazivom chlade na severnom polárnom kruhu nasleduje protichodný program v juhoafrickej púšti Kalahari, kde sa k extrémnym horúčavám a k slnečnému žiareniu pridajú aj neustály prach a terény plné piesku, kameňov a štrku, ktoré dostatočne preveria technologickú vlajkovú loď značky BMW. V tejto takpovediac horúcej fáze procesu pred sériovou výrobou sa testovanie zameria na súčasti pohonu a odpruženia modelu BMW iNEXT, vozidla navrhnutého pre plne elektrickú mobilitu. Kontrolu funkčnosti, bezpečnosti, odolnosti a spoľahlivosti absolvujú aj karoséria, interiér, asistenčné systémy vodiča a technológie digitalizácie.

Jazdy vysokou rýchlosťou, v dopravných zápchach, pri extrémnych teplotách pod aj nad nulou, testovanie na ľade a na snehu ako aj v púštnom piesku a na kamenistom podklade. Predsériové vozidlá musia v koncentrovanej forme zvládnuť všetky nároky a požiadavky, ktorým môže automobil čeliť v každodennej premávke ako aj počas viacerých ročných období. Počas tohto procesu sa technici a výkonné palubné meracie zariadenia zameriavajú na zaznamenávanie reakcií vozidla na rôzne dopravné a poveternostné podmienky ako aj na ďalšie vplyvy.

BMW iNEXT (testovací prototyp v púšti Kalahari) (11 obrázkov v galérii)

Počas rozsiahlych vysokoteplotných testov je vozidlo opakovane niekoľko hodín vystavované slnečnému žiareniu a následne ochladené. Konštruktéri tak testujú funkčnosť elektronických systémov a zároveň teplotnú stálosť materiálov, použitých v interiéri. Technici totiž nepripúšťajú žiadne škrípanie ani praskanie a to ani pod vplyvom vysokých teplôt. Kalahari navyše poskytuje ideálne podmienky aj pre testovanie odolnosti kapoty, dverí a veka batožinového priestoru proti vnikaniu prachu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio