Auto.sk Auto.sk

Koncept Toyota TJ Cruiser je minivan a SUV v jednom.Sériový nástupca príde zrejme v máji
zdroj: Toyota

Koncept Toyota TJ Cruiser je minivan a SUV v jednom.Sériový nástupca príde zrejme v máji

Toyota TJ Cruiser je minivan a SUV v jednom. Koncept Japonci predstavili pred dvoma rokmi. Podľa magazínu Best Car spoznáme sériovú verziu už v máji.

V októbri 2017 Toyota na autosalóne v Tokiu predstavila originálny koncept, ktorý spájal dve veľké automobilové lásky východu a západu - minivany a SUV-čka. Pokým Amerika a Európa milujú SUV, v Ázii je symbolom statusu luxusný minivan. Toyota ich spojila do jedného vozidla. Pridala mladistvý štýl hravého Minecraftu a praktické riešenie karosérie aj interiéru. Hranatý koncept nazvali TJ Cruiser, ktorý nadväzoval na iné originálne SUV Toyoty - FJ Cruiser.

TJ Cruiser na prvý pohľad pripomína skrinku na kolesách. Presne taký bol aj zámer tvorcov, na čo poukazuje názov auta. Písmeno T totiž znamená toolbox, čiže skrinka na náradie a J je skratkou slova joy (radosť). Pri bližšom pohľade si však možno všimnúť hipsterský dizajn v retro štýle, ale aj originálne riešenia. 

Auto postavili na platformu TNGA, rovnako ako nové modely Corolla a Toyota C-HR. Má dĺžku 4300 mm, šírku 1775 mm, výšku 1620 mm a rázvor náprav 2750 mm. Je štvormiestne, čo však neznamená, že v kabíne je málo miesta. Do vozidla sa zmestia predmety dlhé až 3 metre, napríklad bicykle alebo surfovacie dosky. Keď sú predné a zadné sedadlá sklopené, vznikne plochá podlaha. Posuvné bočné dvere koncepčného modelu vytvárajú priestranný otvor, ktorý umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie veľkých predmetov, bezproblémové nastupovanie a vystupovanie.

TJ Cruiser vznikol ako univerzálne vozidlo pre aktívnych ľudí, preto dostalo pevnejšie pruženie, väčšie pneumatiky. Kapota, strecha a blatníky sú vyrobené z materiálov odolných voči poškriabaniu. Auto bude pravdepodobne poháňať hybridný pohon TNGA s motorom s objemom 1,8 alebo 2,5 litra, prípadne aj dvojlitrovým benzínovým motorom, poháňajúcim prednú alebo obidve nápravy.

Toyota TJ Cruiser (9 obrázkov v galérii)

Best Car neprezrádza, na ktorých trhoch sa nový model objaví. Pravdepodobne najskôr v Japonsku, kde sú zákazníci zvyknutí na nekonvenčný štýl. Vďaka globálnej povahe platformy TNGA ho však možno ľahko implementovať do výroby v rôznych častiach sveta a prispôsobiť vozidlo jednotlivým trhom. Výrobná verzia by sa pritom nemala veľmi odlišovať od konceptu. Vozidlo by mohlo byť k dispozícii s dvoma aj tromi radmi sedadiel.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio