Auto.sk Auto.sk

Ford "premení" hlas zákazníka na tvar bezpečnostnej skrutky na kolesá
zdroj: Ford

Ford "premení" hlas zákazníka na tvar bezpečnostnej skrutky na kolesá

Pri navrhovaní skrutiek nemusí Ford použiť výlučne hlas zákazníka. Ako inšpiráciu si možno vybrať obľúbený nápis, alebo tvar pretekárskej trate.

S bezpečnostnými skrutkami na kolesá sa už zrejme stretol snáď každý majiteľ vozidla. Ich poslaním je sťažiť život zlodejom pri pokuse o ukradnutie kolies z auta. Ale aj bezpečnostné skrutky majú slabšie miesto a so špeciálnou sadou náradia ich zručný zlodej dokáže prekonať. Ford preto v spolupráci so spoločnosťou EOS prichádza s novou generáciou bezpečnostných skrutiek. O koľko sú bezpečnejšie v porovnaní s dnes dostupnými skrutkami, odhadnúť nevieme. 

Ford bezpečnostné skrutky (4 obrázky v galérii)

Veľmi zaujímavý je však proces výroby, ktorý zabezpečí jedinečnosť každej sady skrutiek. Ford pritom využíva hlas zákazníka, ktorý je unikátnym biometrickým identifikátorom, rovnako ako otlačok prsta. Stačí pritom nahrať aspoň sekundovú zvukovú stopu s hlasom zákazníka. Softvér následne túto zvukovú vlnu pretransformuje na fyzický model, ktorý možno vytlačiť. Pretransformovaná zvuková stopa je stočená do kruhu a vytvorí tak dizajn pre bezpečnostnú skrutku. Skrutka a k nej prislúchajúci kľúč sú následne vytlačené na 3D tlačiarni v jednom kuse. Po ich oddelení a krátkom vybrúsení je možné skrutku rovno namontovať. Ako materiál pri tlačení využíva Ford kyselinu a nerezovú oceľ, odolnú voči korózii. Klonovaniu a kopírovaniu kľúča na skrutky zabráni geometria bezpečnostnej skrutky. Nachádzajú sa v nej malé rebrá, ktoré sú v hlbšej časti od seba viac vzdialené. Ak by sa pokúsil zlodej vytvoriť voskový odliatok, tak ho pri vyberaní zo skrutky zlomí a zničí. Na vytvorenie bezpečnostných skrutiek sa nemusí využívať len hlas zákazníka, ale rôzne prvky. Možností je veľa od jeho iniciálok, cez rôzne nápisy až po tvar obľúbenej pretekárskej trate.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio