Auto.sk Auto.sk

Audi predstavilo quattro pred 40-timi rokmi. Revolúciu odštartoval armádny off road
zdroj: Audi

Audi predstavilo quattro pred 40-timi rokmi. Revolúciu odštartoval armádny off road

Spojiť pohon všetkých kolies a športové Coupé nebolo v minulosti vôbec bežné. Konštruktérov Audi inšpiroval k tomuto kroku vývoj armádneho off roadu a jeho výborné jazdné vlastnosti na snehu a ľade.

Keď sa povie quatro, tak si okamžite spomenieme na Audi. Pohon všetkých kolies bol pred štyrmi desaťročiami doménou off roadov. Všetko sa zmenilo s predstavením Audi quattro v roku 1980 na autosalóne v Ženeve. Dovtedy bolo nevídané, aby cesty brázdilo masovo vyrábané športové Coupé s výkonom 147 kW, ktoré by sa spoliehalo na pohon všetkých kolies. 

Konštruktéri Audi prišli na túto myšlienku v rokoch 1976 - 1977, keď sa podieľali na vývoji Volkswagenu Iltis, off roadu, určeného pre armádu. Výborné správanie vozidla s pohonom všetkých kolies na snehu a ľade inšpirovalo ľudí v Audi a výsledkom bolo osadenie pohonu quattro do modelu Audi 80. O rok neskôr quattro debutovalo aj v motošporte a malo revolučný vplyv na medzinárodnú rely scénu. Motošportový krst absolvovalo Audi quattro začiatkom roku 1981 na Jänner-Rallye v Rakúsku.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Veterány

Pozri viac

Fun rádio