AUTO.sk AUTO.sk

Sedadlo z dielne Jaguar Land Rover presvedčí mozog, že kráčate
zdroj: JLR

Sedadlo z dielne Jaguar Land Rover presvedčí mozog, že kráčate

Nové sedadlo simuluje rytmus chôdze, čím nielen oklame mozog, ale aj zníži riziko problémov, vyplývajúcich z dlhého sedenia za volantom.

Viac ako štvrtina ľudí na svete (1,4 miliardy) žije sedavým spôsobom života. Mnohí sedíme denne hodiny v práci a k tomu sa pridávajú aj hodiny strávené za volantom. Výsledkom je skracovanie svalov v nohách, bedrách a zadku, čo spôsobuje bolesti chrbta. Oslabené svalstvo zároveň zvyšuje riziko zranenia pri páde alebo námahe. Aj z týchto dôvodov sa čoraz viac dbá na zdravé sedenie. S vlastným riešením tohoto problému teraz prišli vývojári z Jaguaru Land Rover (JLR). Pripravili špeciálne formovateľné sedadlo, ktoré v penovej výplni ukrýva niekoľko aktuátorov. Ich úlohou je vytvárať konštantné mikroúpravy sedadla tak, aby si mozog myslel, že kráčate. Simuláciou rytmu chôdze dokáže technológia znížiť riziko zdravotných problémov z dôvodu dlhého sedenia.

"Zdravie našich zákazníkov a zamestnancov je srdcom našich technologických výskumných projektov. Využívame naše odborné znalosti na vývoj sedadla budúcnosti s použitím technológií, ktoré sme predtým nemohli vidieť v automobilovom priemysle, aby sme si poradili s problémom, ktorý sa dotýka ľudí po celom svete"
, komentoval vývoj nového sedadla doktor Steve Iley, šéflekár JLR. S menom Steve Iley sme sa stretli už minulý rok. Vtedy sa téma točila okolo správneho sedenia za volantom. Viac si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Z tlačovej správy JLR nie je jasné, v akej fáze vývoja sa špeciálne sedadlo nachádza a automobilka ani neuviedla žiadny časový plán pre jeho nasadenie do sériovej výroby.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio