AUTO.sk AUTO.sk

Rôzne veľkosti diskov: Spôsobuje ich rozmer naozaj rozdiely?
zdroj: Pexels.com

Rôzne veľkosti diskov: Spôsobuje ich rozmer naozaj rozdiely?

Veľké disky sú pekné a pôsobia oveľa mohutnejšie. Na druhú stranu, pneumatiky na ne sú oveľa drahšie. Jazdné vlastnosti sú pri rôznych veľkostiach iné. Sú ale tieto rozdiely naozaj také veľké, aby sa to oplatilo?

Chalani z Youtube kanálu Tyre Reviews porovnali rozdiely v jazdných vlastnostiach na úplne rovnakých pneumatikách. Jediný rozdiel bol v priemere disku. Na sedemnásť, osemnásť a devätnásťpalcových kolesách skúmali nielen jazdu na suchu, ale aj na mokrom povrchu, zvuk a celkovú komfortnosť jazdy na nerovnom povrchu. 


17, 18 alebo 19 palcové disky?

zdroj: Youtube.com

Jazda na suchom povrchu

V prípade suchej cesty sa najlepšie jazdilo na diskoch s najväcším priemerom. Dôvod je jednoduchý. Menej gumy znamená menej deformácie. Aby guma bola schopná udžať váhu auta aj pri menšom priemere, musí byť tvrdšia. To pomáha zlepšiť vlastnosti pri zatáčaní a odbúra nedotáčavosť. Vaše auto vďaka tomu pôjde rýchlejšie. Rozdiely v časoch sú minimálne, no pocitovo zreteľné.

Jazda na mokrej ceste

Na mokrom povrchu sa karta otáča. Väčšie množstvo gumovej zmesi na kolesách s menším priemerom znamená, že guma sa viac zdeformuje. To zväčší dotykovú plochu a záber pneumaitky. Na mokrej ceste je teda najlepšia tá najmenšia peumatika- najmenší romzer disku.

Komfortnosť pneumatík

Testovanie hlučnosti je subektívnou záležitosťou. Pneumatika s najmenším odporom by mala byť najtichšia. Pri zisťovaní komfortnosti nie je rozhodujúci iba hluk, ale aj jeho frekvencia. Niektoré zvuky nepočujeme, iné počujú len niektorí z nás. Medzi sedemnásť a osemnásťpalcovými pneumatikami boli zaznamenané len minimálne rozdiely. Devätnásťpalcové disky boli najrušivejšie. Nielen v ohľade hlučnosti, ale predovšetkým v komfortnosti jazdy po nerovnom teréne. Pneumatiky s najmenším priemerom diskov absorbovali nárazy najlepšie.

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio