AUTO.sk AUTO.sk

Audi pracuje na projekte, ktorý rozpustí zápchy
zdroj: Audi

Audi pracuje na projekte, ktorý rozpustí zápchy

Car2X je rozhranie, ktoré umožní autám komunikovať so semaformi. Dokáže rozpustiť zápchy a spraviť dopravu plynulou.

Keď ide vlak, semafory a závory mu zariadia hladký priechod. V niektorých mestách existujú systémy, ktoré dokážu podobný "zázrak" aj s autobusmi a inými prostriedkami hromadnej dopravy. Technológia, na ktorej vývoji sa podieľa nemecká spoločnosť Audi, by tento systém mala zaviesť aj do áut.  Informuje o tom nemecký portál Heise Autos. Systém s názvom Car2X (rozumej car to crossing, teda auto ku križovatke) by v budúcnosti mohol znamenať zvýšenie plynulosti cestnej premávky a rozpustenie kolón v problémových oblastiach.

Audi Car2X
Zdroj: Audi

Car2X funguje na systéme inteligentných semaforov a modulov, ktoré autám umožnia vzájomnú komunikáciu. Vďaka tomu dokáže auto zistiť, či je na nasledujúcom semafore zelená alebo červená a s touto informáciou ďalej narábať. Značka momentálne testuje túto technológiu vo svojom domácom meste Ingolstadt, kde v spolupráci so samosprávou začala s prerábaním semaforov na inteligentné. Do roku 2022 sa budú inteligentné semafory nachádzať na každej križovatke v meste.

Ak teda pôjdete cez Ingolstadt na svojom novom Audi, môžete si vyvolať informácie o semaforoch a vozidlo vám automaticky ukáže, akou rýchlosťou je potrebné ísť na to, aby sme na ďalšiu križovatku prišli vtedy, keď bude svietiť zelená. Ak už na červenej stojíte, ukáže vám, o koľko sekúnd príde zelená opäť.

Audi Car2X
Zdroj: Audi

Inteligentná križovatka však nie je iba o komunikujúcich semaforoch, stojí za ňou relatívne veľa práce. Náklady na vylepšenie jednej križovatky predstavujú okolo 30 000 eur. V priebehu budúceho roka začnú podobné inteligentné semafory pribúdať aj na križovatkách v iných európskych mestách. Slovensko medzi ne v blízkej budúcnosti pravdepodobne patriť nebude. Ako nápad a možné riešenie dopravnej situácie by sme to však s radosťou uvítali aj u nás.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Fun rádio