AUTO.sk AUTO.sk

Audi AI:TRAIL odhalený: Namiesto stretávačiek posvietia drony
zdroj: Audi

Audi AI:TRAIL odhalený: Namiesto stretávačiek posvietia drony

Iba prednedávnom zverejnila nemecká spoločnosť tajomný obrázok, ktorý čiastočne odkrýval nový koncept terénneho auta. Vo Frankfurte ho môžeme vidieť v celej svojej kráse.

Auto na diaľkové ovládanie? Tento koncept sa podobá detským autíčkam asi najviac spomedzi všetkých. Model AI:TRAIL quattro, ktorý Audi ukázala vo svojom stánku na autosalóne vo Frankfurte, má vraj predefinovať budúcnosť elektromobility v teréne. Čisto elektrický model auta na extrémne masívnych kolesách zaujme nielen vzhľadom.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

"AI:TRAILom ukazujeme terénny koncept bezemisnej elektrickej jazdy pre inovatívny jazdný zážitok ďaleko od bežných ciest. V súlade s tým sme nadizajnovali monolitické telo auta s množstvom skla, aby sme vytvorili intenzívne prepojenie s okolím. Koncept udržateľnej mobility," hovorí šéf dizajnu  Audi, Marc Lichte.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Automobilka kladie dôraz aj na fakt, že do interiéru nezakomponovala množstvo náchylných obrazoviek. Snaží sa ísť nielen cestou praktickosti, ale aj docieliť, aby si ľudia užívali prírodu namiesto digitálneho sveta. My si výhľad na krajinu predstavujeme ako z helikoptéry. Sklo pod nohami, a prakticky všade, dáva pocit, že sme priamo tam. Napriek tomu, že nás chráni zmes skla a kovu.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Automobil je vybavený všetkými komfortnými prvkami, ktoré poznáme už dnes. V A stĺpiku sa nachádza špeciálne osvetlenie, ktoré dokáže súčastne osvetľovať exteriér i interiér. Okrem týchto svetiel prináša AI:TRAIL aj úplne nový spôsob osvetľovania cesty. Model je vybavený piatimi bezrotorovými dronmi, ktoré sú vybavené Matrix svetlami a osvetľujú cestu priamo zo vzduchu. Pre ne je na streche pripravená špeciálna pristávacia plocha aj s nabíjaním.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Audi Light Companion bude zase druh ambientného osvetlenia, ktoré môžete z karosérie vybrať a použiť ho vonku ako baterku alebo jemné svetlo k táboráku. V jeho kryte sa nachádzajú aj fotoaparáty, ktorými môžete uploadovať fotografie priamo na sociálne médiá.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Okrem týchto šialených vychytávok bude koncept AI:TRAIL vhodný aj na bežné cesty. Poskytovať bude až štvrtú úroveň autonómnej jazdy na cestách a v teréne dopomôže s riadením tiež. Automobilka už disponuje aj odhadmi výkonu a dojazdu. Ten by sa mal na bežnej ceste pohybovať niekde medzi 400 a 500 km. V teréne však pôjde iba o 250 km. Čísla sú to veľmi slušné vzhľadom na to, že v prejsť v ťažkom teréne 250 km denne je takmer nemožné.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Auto bude poháňané štyrmi elektromotormi s celkovým výkonom 320 kW a krútiacim momentom až 1000 Nm. Nezávislé motory sú extrémne výhodné do terénu, nakoľko všetky zámky difereciálu a správanie sa jednotlivých kolies rieši vždy počítač podľa aktuálneho stavu. Maximálna rýchlosť AI:TRAILu je 130 km/h.

Audi AI:TRAIL
Zdroj: Audi

Celkovo ide o veľmi zaujímavé auto. Či spôsobí revolúciu v terénnej elektromobilite, zatiaľ nevieme povedať. Miestami nám príde až príliš pretechnizované (najmä množstvo relatívne zbytočných kamier a fancy drony). Na druhej strane budúcnosť je na nás, aby sme si ju vytvorili. A dizajnovo i technicky urobili v Audi obrovský krok dopredu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio