AUTO.sk AUTO.sk

Porsche Taycan predstavené: Na scénu prídu hneď tri verzie
zdroj: Porsche

Porsche Taycan predstavené: Na scénu prídu hneď tri verzie

Porsche odhalilo čisto elektrický Taycan pomocou online konferencie. Prichádza športiak, ktorý mení smerovanie značky. Príde hneď v troch výkonnostných verziách.

Svetová premiéra prvého elektromobilu značky prebehla naraz na troch kontinentoch. Automobil, ktorý fanúšikovia značky s napätím očakávajú už takmer rok, o sebe konečne prezradil všetko. "Sľúbili sme pravé Porsche pre dobu elektromobility- fascinujúce športové auto, ktoré nielen vyvolá úžas v oblasti technológie a jazdnej dynamiky, ale aj zapáli iskru vášne v ľuďoch po celom svete. Tak, ako to spravili aj jeho legendárni predkovia. Sľub plníme," hovorí Michael Steiner, člen predstavenstva Porsche.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Prvý elektromobil značky neprichádza osamote. Po začiatku predaja budú dostupné hneď dva modely Taycan Turbo a Taycan Turbo S. Tieto supervýkonné elektrické autá do konca roka 2020 doplní aj dostupnejšia verzia Taycan Cross Turismo. Pri vývoji áut sa dbalo na to, aby kompromisy prakticky neexistovali. Vodiči musia z elektrického pohonu profitovať čo najviac. Vlajková Turbo S verzia bude vybavená elektromotormi s výkonom až 560 kW a súčasťou elektroniky bude aj technológia Launch Control. Auto zrýchli z 0 na 100 km/h za dychberúcich 2,8 sekundy. Dojazd modelu je tiež veľmi atraktívny. Pri bežnej jazde dokáže Turbo S zájsť až 412 km.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

O niečo menej výkonná verzia Turbo je stále extrémne silným modelom. Hovoríme o výkone rovných 500 kW, zrýchlení na stovku za 3,2 sekundy a lepším dojazdom. Ten predstavuje 450 km. S týmto dojazdom by ste sa už vedeli dostať z Bratislavy do Košíc na jedno nabitie aj s rezervou. Obe autá majú elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť na 260 km/h.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Nový Taycan pracuje na systéme s napätím až 800 voltov. Ide o prvý elektromobil, ktorý používa takúto architektúru. Oproti bežným elektrickým autám s napätím 400 voltov prináša extrémnu výhodu v nabíjaní. Na vysokovýkonných nabíjačkách dokáže Taycan získať dojazd 100 km iba v priebehu piatich minút. Z päť na osemdesiat percent sa nabije za menej ako 23 minút. Toto už sú časy, ktoré musí obdivovať aj najväčší odporca elektromobility.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

O interiéri auta sme písali v článku minulý týždeň. Futuristický interiér si zachováva všetko, čo máme radi na dnešných autách. Porsche ešte pridalo informáciu o batožinovom priestore. Dostupné budú hneď dva. Ten zadný má objem 366 litrov a pod prednou kapotou sa nachádza "vanička" s objemom 81 litrov. Exteriér posúďte sami. My dodáme azda len to, že aerodynamický odpor vzduchu je 0,22. Veľmi malá hodnota značí, že auto nemusí vynakladať veľa sily na to, aby "rozrezalo" vzduch okolo seba. Preto je spotreba 26,9 resp. 26,0 kWh/100 km.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio