AUTO.sk AUTO.sk

Porsche Taycan ukázalo interiér: Toľko displejov ste ešte nevideli
zdroj: Porsche

Porsche Taycan ukázalo interiér: Toľko displejov ste ešte nevideli

Prvý elektromobil Porsche je jedným z najočakávanejších vozidiel tohto roku. Ešte nie je oficiálne predstavený, ale fotografiu interiéru nám automobilka dala už teraz. Toto auto je samý displej.

Nové Porsche Taycan s napätím očakávame už od minulého roka, kedy sa objavili prvé správy o možnom dizajne a o jeho výkone. Auto, ktoré bude poháňať čisto elektrický motor, bude dosahovať výkon až 360 kW. Nie je to síce pôvodných 450, ktoré sme očakávali ešte minulý rok, no stále ide o jeden z najväčších elektrických výkonov, aký poznáme v sériovo vyrábanom aute. Pre porovnanie, bežný Model S má iba 310 kW. Dojazd nového Taycanu sa bude blížiť až k 500 kilometrom.

Auto sa nachádza už tesne pred zverejnením, a tak ho inžinieri opäť poslali na slávny a obávaný Nürburgring. Výsledky v podstate nikoho neprekvapili. Iba potvrdili vedúcu pozíciu Porsche na trhu. S časom 7 hodín minút 42 sekúnd sa stalo najrýchlejším štvordverovým elektromobilom.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Približne týždeň pred predstavením priniesla automobilka aj náhľad toho, čo môžeme čakať po nasadnutí. Interiér Taycanu je doslova fascinujúci. Celému vnútru dominujú displeje všetkých druhov a rozmerov. Jeden sa nachádza namiesto prístrojovej dosky. Dnes už celkom bežný digitálny kokpit sa bude v Porsche premietať na 16,8 palcovej zakrivenej obrazovke. Tá je krytá ozajstným sklom a má aj polarizačný filter. Zaujímavosťou je, že okraje obrazovky budú dotykové. Budete cez ne môcť nastavovať napríklad svetlá.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Ďalšie dva displeje sú v strede a pred spolujazdcom. V prípade, že si priplatíte aj za ten spolujazdcov, budú opticky tvoriť jeden celok. V poradí štvrtá obrazovka slúži na ovládanie predovšetkým komfortných prvkov a nachádza sa v stredovom tuneli. Táto posledná má aj haptickú odozvu.

Porsche sa pýši tým, že v novom Taycane okrem interiéru prepracovalo aj technológie. Užívateľské rozhranie vraj prekopali od základov, a tak bude zážitok z prvého elektromobilu úplne iný, ako z ostatných Porsche. Na palube bude dostupné aj hlasové ovládanie, ktoré reaguje na výkrik "Hey Porsche." Iba nenápadne nám to pripomína "hitovicu" od speváka Nellyho.

Porsche Taycan
Zdroj: Porsche

Materiály, ktoré budú použité v elektromobile, sú čiastočne z recyklovaných zdrojov. Niektoré látky v poťahoch a čalúnení pomáhajú očisťovať planétu od plastov, iné zas využívajú staré rybárske siete.

Automobilka prezradila, že v dnešnej dobe registruje už okolo 30 tisíc predobjednávok. Cenu auta zatiaľ neprezradila, no pravdepodobne bude začínať niekde na úrovni 130 tisíc. Taycan sa predstaví ešte pred autosalónom vo Frankfurte, a to 4. septembra pomocou live streamu.
 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio