AUTO.sk AUTO.sk

Takto vyzerá najčernejšia čierna: Nové BMW  X6 v špeciálnom laku
zdroj: BMW

Takto vyzerá najčernejšia čierna: Nové BMW X6 v špeciálnom laku

Takúto čiernu ste na autách ešte nevideli. Automobilka BMW v Frankfurte naživo predstaví najčernejší čierny lak sveta. Je dokonca tak čierny, že auto vyzerá 2D. Dali by ste si ho na vášho miláčika?

Aká čierna je vlastne najčernejšia čierna? Biela a čierna farba v skutočnosti nie sú farby. Biela je veľa svetla a čierna je zase absolútna tma. Ak sa vám teda zdá, že na vašom čiernom laku vidíte mierny nádych zelenej alebo modrej, vedzte, že to môže byť tak. BMW však prišlo s lakom, ktorý má k skutočnej čiernej najbližšie. Tento lak pôvodne ani nebol určený pre automobily.

BMW X6 VB
Zdroj: BMW

Vantablack VBx2 je názov nanotechnológie, ktorá sa za touto "černotou" ukrýva. Ide o špeciálny druh náteru vyvinutý spoločnosťou Surrey NanoSystems, ktorý absorbuje až 99 percent dopadajúceho svetla. To znamená, že auto sa prakticky nezaleskne. Práve kvôli tomu bude ľudské oko vnímať auto ako dvojdimezionálne. Pri pohľade na túto fascinujúcu hračku máte pocit, že pozeráte buď úplne do prázdna alebo do temnej jamy.

BMW X6 VB
Zdroj: BMW

Technológia Vantablack bola pôvodne navrhnutá ako povrchová úprava pre vesmírnu techniku. Ide o skratku, ktorej písmená predstavujú názov "Vertically Aligned Nano Tube Array." Špeciálna farba teda v skutočnosti nie je farbou, ale sériou vedľa seba naukladaných nanotrubiek, ktoré sú až 5000 krát tenšie ako ľudský vlas. Do jedného štvorcového centimetra sa ich zmestí približne jedna miliarda. Touto aplikáciou pokryté komponenty sú potom schopné absorbovať takmer všetko svetlo a premeniť ho na teplo.

BMW X6 VB
Zdroj: BMW

Pri poslednej vete už je definitívne jasné, že lak do masovej produkcie nepôjde. Napokon, ktorá automobilka by chcela ponúkať úpravu, v ktorej sa auto na slnku zmení na horiace peklo, a zároveň je také temné, že nerozoznáte ani línie karosérie? Iba jedno jediné auto nesie tento lak, a to X6 novej generácie.  Pri ňom automobilka pomocou tohto unikátneho náteru odprezentuje jedinečnosť auta, ktoré de facto založilo úplne nový segment SUV kupé. Naživo ju môžete vidieť už budúci mesiac na autosalóne vo Frakfurte.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio