AUTO.sk AUTO.sk

Už nikdy žiaden defekt! Tieto pneumatiky sú takmer nezničiteľné
zdroj: Youtube.com

Už nikdy žiaden defekt! Tieto pneumatiky sú takmer nezničiteľné

Dilema prehustenej alebo podhustenej pneumatiky definitívne zaniká pri novom druhu kolesa rovnako ako riziko defektu. To funguje na úplne inom princípe a nevyužíva vzduch na to, aby držalo tvar a formu. Má takáto nová pneumatika budúcnosť?

Moderné koncepty takzvaných "Airless Tires" sme mohli vidieť na trhu už pred desiatimi rokmi. I keď prvá guma, ktorá nebola napustená vzduchom, vznikla už v roku 1938, dodnes sa táto myšlienka vo veľkom neuchytila.

Na rozdiel od áut na alternatívne palivá, kde svoju úlohu zohrala aj ropná lobby, bezvzduchovým kolesám jednoducho ešte nenadišiel ich čas. I keď výhoda kolesa, ktoré nikdy nedostane defekt a môže dosiahnuť vyšší nájazd, je nesporná, ešte stále nevyvážila všetky nevýhody, ktoré so sebou toto riešenie prináša. Medzi najväčšie patrí ich odpor a váha, ktoré sú podstatne väčšie, a preto zvyšujú spotrebu. Sú oveľa tvrdšie a na nárazy reagujú menej prispôsobivo, čo znamená, že pocitovo budete vedieť o takmer každom kamienku na ceste, cez ktorý s autom prejdete. Okrem týchto praktických dôvodov je tu aj jeden prozaický. Ich výroba je príliš nákladná na to, aby mohli konkurovať bežným pneumatikám.

S pokrokom doby a neustálym vývojom nových technológií a materiálov sa predstava bezvzduchovej pneumatiky stále približuje. Po odbúraní týchto problémov by mohol koncept nahradiť terajšiu, rokmi overenú technológiu. Ako si však výrobcovia poradia s bežným opotrebením, je zatiaľ záhadou.

Airless Tire

zdroj: Youtube.com

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio