AUTO.sk AUTO.sk

Mercedes SL generácie R 129 má 30 rokov. Prišiel správny čas na kúpu?
zdroj: Mercedes

Mercedes SL generácie R 129 má 30 rokov. Prišiel správny čas na kúpu?

Mercedes SL R 129 zaujal vo svojej dobe dizajnom aj technológiou. Po 30-tich rokoch od predstavenia už jeho cena rastie.

V marci roku 1989 mohla verejnosť naživo vidieť nový Mercedes SL generácie R 129 na autosalóne v Ženeve. Pozitívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Plánovaná produkcia 20-tisíc vozidiel ročne sa ukázala ako nedostatočná. Ktokoľvek, kto mal záujem o R 129, musel počítať s čakacou dobou, rátajúcou sa na roky. Platilo to najmä v prvej etape životného cyklu R 129. Rok po uvedení na trh získalo "eSLko" cenu Car Design Award. Nebol to však iba dizajn, ktorým chcel Mercedes zaujať.

Mercedes SL R 129 (Oficiálne foto Mercedes) (14 obrázkov v galérii)

Absolútnou novinkou medzi sériovými autami bol systém, ktorý mal zabrániť kontaktu hlavy s vozovkou pri prevrátení auta. Ak hrozilo prevrátenie vozidla, tak systém elektromagneticky odistil pružiny, ktoré vystrelili ochranný rám. Po vystrelení sa rám uzamkol vo svojej hornej polohe a vozidlo sa oň po prevrátení mohlo oprieť. Posádka tak získala dôležitý životný priestor pre hlavu. Celý proces zabral 0,3 s.

Mercedes

V októbri 1992 sa pod kapotu dostal benzínový motor V12 s výkonom 290 kW. Koncom 90-tych rokov prišla na trh ešte výkonnejšia verzia SL 73 AMG s výkonom 386 kW. Dnes môžeme najmä staršie kúsky považovať za youngtimery a dopyt po nich začne postupne rásť. Za správny čas kúpiť Mercedes SL R 129 považuje túto chvíľu aj Thomas Hähnel, šéf Lorinser Classic (jeden zo 46 partnerov Mercedes Classic v Nemecku). Ceny podľa Hähnel zatiaľ rástli len mierne, pretože na nemeckom trhu je stále v ponuke dosť modelov R 129. Za najlepší cieľ považuje verzie SL 500 a SL 600 s 8 a 12-timi valcami pod kapotou (prvé modely boli označované opačne 500 SL a 600 SL).

Mercedes SL R 129 (21 obrázkov v galérii)

Hlavnou výhodou modelu je, že je výrazne lacnejší v porovnaní s alternatívami ako Mercedes R 107 alebo Porsche 911. Z pohľadu investície považuje nárast ceny R 129 za takmer istý. Komu nejde o investíciu, ale o jazdu vo výnimočnom aute pravdepodobne ocení, že tento starší Mercedes ponúka výbavu a komfortné prvky, ktoré nezaostávajú za súčasnosťou. Problémom by nemala byť ani spoľahlivosť. Za výraznejšiu slabosť považuje Hähnel iba gumové uloženie náprav. Pri kúpe teba uprednostniť autá v dobrom stave, oprava poškodených a zničených môže celkové náklady výraznejšie navýšiť. Pri rýchlej kontrole sme na Slovensku našli modely SL 500 a SL 600 v cenách od 18 do približne 30-tisíc.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio