AUTO.sk AUTO.sk

Audi namierilo novým modelom Q3 Sportback na BMW X4
zdroj: Audi

Audi namierilo novým modelom Q3 Sportback na BMW X4

Audi už prezradilo aj nemeckú cenu svojho nového SUV kupé Q3 Sportback. Pri uvedení na trh bude dostupné s jedným benzínovým a jedným naftovým motorom. V krátkom čase sa však ponuka motorizácií rozšíri.

Názov SUV kupé bol kedysi skôr opisným pomenovaním pre SUV s klesajúcou strechou. Dnes tento pojem používajú automobilky v oficiálnych tlačových správach a neustále pribúdajú nové modely, spadajúce do tejto kategórie áut. Najnovším prírastkom je model Q3 Sportback, ktorý je odpoveďou Audi na BMW X4 či Mercedes GLC. Novinka vychádza z modelu Q3, ale prešla niekoľkými úpravami. Q3 Sportback je o 29 mm nižší a o 16 mm dlhší. So šírkou 184 mm o chlp zaostáva za modelom Q3, ale dizajnéri sa opticky snažili auto nafúknuť. Pomohli si pritom napríklad novou maskou s 3D profilom. Prepracované sú nárazníky a pomerne výrazným prvkom je zadný spojler. Všetky verzie Q3 Sportback dostanú v základnej výbave hlavné svetlomety s technológiou LED. V interiéri sa nič zásadné neudialo, na pohľad ide o presnú kópiu z modelu Q3. Klesajúca strecha ubrala miesto pre hlavu pasažierom vzadu. Objem kufra 530 l ostal však zachovaný vďaka mierne dlhšej karosérii a posuvným zadným sedadlám.

Audi Q3 Sportback (25 obrázkov v galérii)

Audi kladie vo svojich vozidlách dôraz na konektivitu a platí to aj pre Q3 Sportback. Vďaka prepojeniu flotily vozidiel Audi, si vozidlá medzi sebou vymieňajú informácie napríklad o voľných parkovacích miestach, ktoré zaznamenajú pomocou kamier a senzorov. Novinkou v rámci systému Car-to-X je informovanie vodiča o semaforoch. Vozidlo získava dáta priamo od inteligentnej mestskej infraštruktúry (centrálneho počítača) a na digitálnom prístrojovom paneli sa mu zobrazí, aká farba svieti na semafore, a kedy "naskočí" zelená. Súčasťou výbavy je hlasové ovládanie Alexa a samozrejme, aj množstvo asistenčných systémov.

Audi

Na začiatku predaja budú na jeseň v ponuke len dva motory. Benzínový štvorvalec 2,0 TFSI s výkonom 169 KW a naftový štvorvalec 2,0 TDI s výkonom 110 kW budú spolupracovať s automatickou 7-stupňovou prevodovkou S tronic. Neskôr pribudne nielen alternatíva v podobe manuálnej prevodovky, ale aj výkonnejší naftový motor a menší benzínový agregát s mild hybridnou technológiou. V tomto prípade by malo ísť o motor 1,5 TFSI so štartér-generátorom. Audi si od hybridnej techniky sľubuje v reálnej premávke úsporu paliva 0,4 l/100 km. Známe sú už aj nemecké ceny konkurenta pre BMW X4 a Mercedes GLC. Lacnejší diesel 35 TDI S tronic sa bude predávať za 40 200 eur a výkonnejší benzín 45 TFSI quattro S tronic za 46 200 eur. Zaujímavosťou je, že vozidlo malo pôvodne niesť názov Q4, čiže Audi chcelo staviť na rovnaký spôsob pomenovania ako BMW s modelmi X3 a X4. Nakoniec Audi stavilo na názvy Q3 a Q3 Sportback, aby zvýraznilo príbuzenský vzťah modelov. Pre portál Autocar to ozrejmil dizajnér Seulah Park.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio