AUTO.sk AUTO.sk

Nový elektromobil MINI Cooper SE boduje výkonom a primeranou cenou
zdroj: MINI

Nový elektromobil MINI Cooper SE boduje výkonom a primeranou cenou

Modely MINI nepatria medzi lacné autá, elektromobily sú dnes vo všeobecností drahé, tak sme očakávali, že cena elektrického MINI vystrelí do výšin. Nakoniec to nie je také zlé a výrazne mu môže pomôcť zavedenie štátneho príspevku na podporu elektromobilov.

Na prvé elektrické MINI čakáme už približne rok, odkedy boli zverejnené prvé náčrty niektorých častí vozidla. K oficiálnemu predstaveniu prišlo tento týždeň a môžeme povedať, že elektrické MINI ostáva verné svojmu dizajnu. Ak nerátame špeciálne príplatkové kolesá a voliteľné doplnky v žltej farbe, tak veľa výrazných vizuálnych zmien na vozidle nenájdeme. Predná maska je v prípade elektrickej verzie vyplnená, keďže elektromotor je menej náročný na chladenie, miernou úpravou prešli oba nárazníky a vzadu, samozrejme, chýba výfuk. Nabíjačku možno pripojiť nad pravé zadné koleso, kde štandardne ústi hrdlo nádrže. Chýbať nemôžu logá Mini Cooper SE, vo vnútri je novinkou digitálny prístrojový panel. Pri pohľade do batožinového priestoru sa nič nezmenilo, objem kufra 211 l ostal zachovaný. Kompaktná batéria, pozostávajúca z 12-tich Li-ion modulov sa totiž zmestila pod sedadlá.

MINI Electric (16 obrázkov v galérii)

Kapacitu 32,6 kWh možno "premeniť" na dojazd 200 až 230 km podľa moderného cyklu WLTP. O pohon predných kolies sa stará vpredu uložený elektromotor s výkonom 135 kW a s krútiacim momentom 270 Nm. Malý elektromobil tak rozhodne nebude trpieť nedostatkom agility, na 100 km/h zrýchli v priebehu 7,3 s. Približne 35 minút potrvá jeho nabitie na 80 % kapacity pri využití DC nabíjačky s výkonom 50 kW. Jazdným vlastnostiam by malo pomôcť o 30 mm nižšie ťažisko.

Celkom nás zaujala cena elektrického MINI. Vo všeobecnosti nepatria imidžové modely značky k lacným autám. To isté dnes môžeme povedať aj o elektromobiloch. Cena najlacnejšej verzie MINI Electric v Británii začína na 24 400 libier (27 100 eur) po zohľadnení vládneho príspevku na elektromobily (3 500 libier/3 890 eur). Ak by u nás predávalo MINI svoj elektrický model s rovnako nastavenou cenou, tak by stálo necelých 31 000 eur (bez príspevku), čo nie je dnes v rodine elektromobilov prehnaná suma. MINI všeobecne v súboji s ostatnými elektromobilmi znevýhodňuje slabší dojazd, na druhej strane vyniká výkonom. Má však o niečo lepšie parametre ako napríklad nová Honda e, s ktorou zjavne mieria na rovnakú cieľovú skupinu. Zaujímavou alternatívou pre záujemcov o imidžové auto sa môže stať MINI Cooper SE najmä po plánovanom znovuzavedení štátnej podpory na predaj elektromobilov. V nedávnej minulosti sa vďaka príspevku od štátu dala u nás znížiť cena elektromobilu o 5 000 eur.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio