AUTO.sk AUTO.sk

Pozrite si zoznam áut, ktoré (ne)prešli testom odolnosti bezkľúčového systému pred zlodejmi
zdroj: Ford - ilustračné

Pozrite si zoznam áut, ktoré (ne)prešli testom odolnosti bezkľúčového systému pred zlodejmi

Britská spoločnosť podrobila testom odolnosti pred zlodejmi tento rok už 18 vozidiel. S polovicou si zlodeji ľahko poradia, vďaka bezkľúčovému systému.

O problémoch vozidiel s bezkľúčovým systémom sme už informovali niekoľkokrát. Prvok, ktorý prináša pohodlie majiteľovi môže výrazným spôsobom uľahčiť život zlodejom áut.

Na odolnosť vozidiel proti krádeži sa zamerala spoločnosť Thatcham Research. Ide o jediného britského neziskového poisťovateľa na trhu. Tento rok prešlo jej testami dokopy už 18 vozidiel, 11 v marci a ďalších 7 v júni. V tabuľke nižšie, prinášame zoznam všetkých testovaných áut aj s hodnotením bezpečnosti, ktoré získali. Najhoršie v teste odolnosti pred zlodejmi dopadlo Suzuki Jimny, ktoré dostalo známku neakceptovateľné. Problémom v tomto prípade nie je bezkľúčový systém, ten testované vozidlo ani nemalo. Za zlý výsledok v tomto prípade mohlo celkovo slabé zabezpečenie vozidla. 

Ďalších 9 vozidiel dostali známku "slabý", lebo nie sú odolné voči útoku prostredníctvom bezkľúčového systému. Zvyšných osem áut dostalo hodnotenie "prvotriedny". V týchto prípadoch automobilky urobili opatrenia, aby sa bezkľúčový systém nedal zneužiť. Zlodeji najčastejšie kradnú autá v noci, keď prostredníctvom jednoduchého zariadenia zosilnia signál z kľúča, ukrytého za dverami domu. Niektorí výrobcovia preto zaviedli technickú novinku. Kľúč automaticky prestane vydávať signál, ak sa s ním nehýbe nejakú dobu (napríklad 30 sekúnd). Zlodeji tak v noci nezachytia signál z kľúča. Ďalším riešením je prechod na iné bezdrôtové technológie ako Ultra Wide Band (UWB) a Bluetoooth Low Energy (BLE).

ModelHodnotenie
BMW 7prvotriedny
BMW X7prvotriedny
DS3 Crossbackslabý
Mazda 3slabý
Porsche 911prvotriedny
Toyota RAV4slabý
Volvo S60slabý
Audi e-tronprvotriedny
Ford Mondeoslabý
Hyundai Nexoslabý
Jaguar XEprvotriedny
Kia ProCeedslabý
Range Rover Evoqueprvotriedny
Lexus UXslabý
Mercedes triedy Bprvotriedny
Porsche Macanprvotriedny
Suzuki Jimnyneakceptovateľný
Toyota Corolla Hybridslabý

Thatcham Research prináša aj niekoľko rád pre majiteľov vozidiel.

  • Opýtajte sa predajcu, či sa dá kľúč na noc manuálne vypnúť, či má pohybový senzor a či sú dostupné softvérové aktualizácie.
  • Na noc vkladajte kľúč do špeciálnych obalov, blokujúcich signál, ľahko ich zoženiete napríklad cez internet.
  • Neodkladajte kľúče na noc hneď za vchodovými dverami, aby zlodeji nezachytili signál, keď pristúpia zvonku k dverám.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Fun rádio