AUTO.sk AUTO.sk

Hyundai Kona dostane hybridný pohon. S predajom sa začne už tento rok
zdroj: Hyundai

Hyundai Kona dostane hybridný pohon. S predajom sa začne už tento rok

Pre tých, ktorí hľadajú elektrifikovaný pohon, ale nestačí im dojazd čisto elektrickej Kony, prichádza Hyundai s ponukou hybridnej verzie.

Hyundai Kona sa už nebude spoliehať len na naftový a benzínový motor, prípadne čisto elektrický pohon. Ponuku motorizácií totiž rozšíri hybrid, kombinujúci benzínový agregát 1,6 GDI a elektromotor. Celkový výkon pohonného ústrojenstva dosiahne 103,6 kW a krútiaci moment 265 Nm. Čísla to možno nie sú ohromujúce, ale na dobrú dynamiku by to malo stačiť. Pri predbiehaní je totiž veľkou výhodou okamžitá reakcia elektromotora. Kona sa môže v úvode predbiehacieho manévru spoľahnúť na elektrický výkon 32 kW a krútiaci moment 170 Nm, hneď v ďalšom okamihu by mal väčšiu časť práce na seba zobrať spaľovací motor. Elektrická energia je uložená v lítium-iónovej batérii s kapacitou 1.56 kWh.

Hyundai Kona Hybrid (17 obrázkov v galérii)

So znižovaním spotreby má šoférovi pomôcť systém Eco-DAS, ktorý analyzuje informácie o trase z navigačného systému a upozorní vodiča na spomalenie jazdy, napríklad pri blížiacom sa výjazde z diaľnice či križovatke. Eco-DAS zároveň manažuje zapojenie batérie a jej dobíjanie v závislosti od profilu trasy (blížiace sa stúpania a klesania). Hybridná Kona dostane do výbavy systém konektivity Blue Link®, ktorý ju umožní na diaľku odomknúť aj zamknúť prostredníctvom aplikácie. Na Slovensku bude tento systém dostupný v roku 2020. Samotné vozidlo sa však u nás začne predávať už v poslednom štvrťroku tohto roka. Slovenskú cenu modelu zatiaľ Hyundai vo svojej správe nezverejnil.

Motorbenzínový štvorvalec
Výkon kW(k)77(105)
Krútiaci moment Nm147
Elektromotor
Výkon kW(k)32 kW(43,5)
Krútiaci moment Nm170 Nm
Celkový výkon sústavy kW(k)103,6(141)
Celkový krútiaci moment sústavy Nm265
Prevodovka/počet stupňovdvojspojková/6

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio