AUTO.sk AUTO.sk

Americká armáda nahradí Hummer. Nové auto bude ešte nebezpečnejšie
zdroj: Oshkosh

Americká armáda nahradí Hummer. Nové auto bude ešte nebezpečnejšie

Americká armáda modernizuje bojovú flotilu svojich vozidiel. Namiesto slávneho Hummera príde auto, pri ktorom legendárny Humvee vyzerá ako nepodarená detská hračka.

Amerika ostane Amerikou navždy. Jednou z jej typických čŕt je veľmi silná a bojaschopná armáda. Dá sa povedať, že napriek relatívne priateľským vzťahom s celým svetom, bojujú Spojené štáty americké v globálnom meradle na viacerých úrovniach. Či už ekonomicky alebo vojensky. V rámci vojenských operácií privítajú silové zložky nový prírastok do rodiny. Nahradí slávny model HMMWV od spoločnosti Hummer. Familiárne známy pod skratkou Humvee slúžil armáde vo viacerých generáciách už od roku 1985. A nielen americkej. Modely so 6,2 a 6,5 litrovými motormi využívali armády po celom svete vrátane Poľska, Slovinska, ale aj Srbska. High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicle nahradil preslávený Jeep Willys, a teraz odchádza na smetisko dejín aj on sám.

Hummer Humvee HMMWV
Hummer HMMWV (Humvee). Zdroj: Wikipedia

Najnovšie vozidlo pre Američanov bude nielen vyzerať nebezpečnejšie, ale bude lepšie vo všetkých smeroch. Lepšia mobilita, vyššia bezpečnosť, precíznejšie zvládnutie terénu. Už od roku 2010 vyvíja spoločnosť Oshkosh vozidlo pechoty, ktoré musí spĺňať tie najprísnejšie podmienky jednej z najsilnejších armád sveta. Americké úrady vyberali nového nástupcu veľmi dlho.

Oshkosh JLTV
Zdroj: Oshkosh

Nekonečné rokovania iste pripomínajúce scény z filmu Iron Man, kde sa Tony Stark a jeho Stark Industries chceli stať hlavnými dodávateľmi zbraní, priniesli model JLTV Oshkosh, ktorý spoločnosť pred dvomi mesiacmi konečne odovzdala do rúk vojakov. Joint Light Tactical Vehicle je viacúčelovým vozidlom pechoty, pri ktorom vyzerá predošlý Hummer ako neškodný malý offroad.

Oshkosh JLTV
Zdroj: Oshkosh

Vozidlo je poháňané osemvalcovým naftovým motorom Duramax s objemom 6,6 litra. Tento agregát pochádza pôvodne zo spoločnosti General Motors. V pôvodnom spracovaní môže dosahovať až 410 kW. Je však pravdepodobné, že spoločnosti Oshkosh pôjde skôr o krútiaci moment ako o výkon, a tak čísla asi nebudú totožné so skutočnými hodnotami JLTV. Ako uvádza portál Autoforum, maximálna rýchlosť auta činí iba 122 km/h a dojazd 640 km. Na odolné auto, ktoré sa väčšinu času hýbe po nespevnených alebo žiadnych cestách, však ide takmer o prepych.

Oshkosh JLTV
Zdroj: Oshkosh

Keďže ide o vozidlo armády, všetky údaje sú prísne utajované. Čo je však samozrejmosťou, je vylepšená ochrana proti výbuchu, telo absorbujúce výstrely z útočných pušiek a zosilnená ochrana posádky. To uvádza aj spoločnosť Oshkosh na svojej stránke. Za spomenutie stojí aj užitočné zaťaženie, vďaka ktorému auto unesie až do 2,3 tony nákladu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Fun rádio