AUTO.sk AUTO.sk

Najspoľahlivejšou značkou je Peugeot pred Škodou (prieskum J.D. Power)
zdroj: Michal Švančara

Najspoľahlivejšou značkou je Peugeot pred Škodou (prieskum J.D. Power)

Jeden až trojročné vozidlá mali podľa britského prieskumu za posledných 12 mesiacov menej porúch ako v rovnakom prieskume pred rokom. Výrazne si polepšil Peugeot, ktorý sa prebojoval na čelo hodnotenia značiek.

J.D. Power

J.D. Power je spoločnosť, zaoberajúca sa spokojnosťou zákazníkov. Pravidelne zverejňuje aj štatistiky z automobilového priemyslu. Nový prieskum vychádza zo skúsenosti 11 530 majiteľov áut vo Veľkej Británii, ktorí prihlásili nové vozidlo v období november 2015 až január 2018. Štúdia sa zamerala na problémy vozidiel za posledných 12 mesiacov v prípade jeden až trojročných vozidiel, patriacich prvému majiteľovi. Zdá sa, že najväčšiu bolesť hlavy majiteľom vozidiel spôsobujú nové audio multimediálne systémy a navigácie, ktoré stoja za polovicou z desiatich najčastejších problémov. Z tohtoročnej štúdie ďalej vyplýva, že vozidlá sa v porovnaní s minulým rokom zlepšili vo všetkých kategóriách s výnimkou sedadiel. Zvyšovanie spoľahlivosti sa ozrkadlilo aj v ochote zákazníkov opätovne kúpiť auto tej istej značky. Kým v roku 2015 len 43 % vodičov chcelo určite znovu kúpiť vozidlo rovnakej značky, tak v roku 2019 to platí až pre 49 % respondentov.

Celkovú spokojnosť s vozidlami/značkami vyjadrilo J.D. Power číslom, ktoré zodpovedá priemernému počtu porúch 100 vozidiel za jeden rok. Tohotoročný priemer hodnotených automobiliek je 119 porúch na 100 vozidiel. V minulom roku bol tento priemer s číslom 128 horší. V nasledujúcom grafe sú zobrazené výsledky jednotlivých značiek pre rok 2019. S pomerne výrazným odstupom (77 porúch na 100 áut) vyhral Peugeot pred Škodou a Hyundaiom. Z prémiových značiek najlepšie obstálo Volvo s hodnotením 106. V rebríčku chýbajú značky Jeep a Mitsubishi, ktoré síce boli hodnotené, ale pre malú vzorku vozidiel neboli do rebríčka zaradené. Hodnotenie sa týka len veľkosériových automobiliek.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame tri najlepšie vozidlá v hodnotení vo svojej kategórii. Veľké SUV neboli hodnotené pre malú vzorku vozidiel v prieskume spokojnosti.

Kategória1. miesto2. miesto3. miesto
Mestské vozidláVW Up!Hyundai i10Peugeot 108
Malé autáPeugeot 208Hyundai i20Ford Fiesta
Kompaktné autáŠkoda OctaviaSeat LeonFord Focus
Stredná triedaOpel InsigniaMercedes triedy CVolkswagen Passat
Veľké a luxusné autáMercedes triedy E--
MPVFord C-Max/Grand C-MaxOpel ZafiraCitroen C4 Picasso/Grand C4 Picasso
Malé SUVOpel Mokka/Mokka XPeugeot 2008Nissan Juke
Kompaktné SUVVolkswagen TiguanPeugeot 3008Honda CR-V

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio