AUTO.sk AUTO.sk

Jeden z posledných Trabantov podstúpil "plastiku"
zdroj: Vilner

Jeden z posledných Trabantov podstúpil "plastiku"

Zvonku Trabant 601 a vo vnútri retro štýl s využitím moderných materiálov. K tomu treba pripočítať motor z prvej generácie Volkswagenu Polo a výsledkom je tento Trabant, upravený bulharským štúdiom Vilner.

Trabant je v našich zemepisných šírkach dobre známym vozidlom, aj keď najmladšia generácia si tieto socialistické autá už zrejme nepamätá, keďže s výrobou sa skončilo v roku 1991. Jeden z posledných kusov, ktoré opustili výrobné linky (v roku 1990), si zobralo do parády bulharské dizajnové štúdio Vilner. Upravená verzia tvarmi pripomína model 601, ale originálny dvojvalcový motor bol nahradený benzínovým agregátom s objemom 1,1 l s manuálnou štvorstupňovou prevodovkou. Táto motorizácia pochádza z Volkswagenu Polo prvej generácie. Ponúka výkon 45 k a maximálny krútiaci moment 74 Nm. Dnes ide o smiešne parametre aj pri nízkej hmotnosti 700 kg.

Vilner

Štúdio Vilner sa pohralo aj s "Trabiho" interiérom. Šachovnicové čalúnenie sa nachádza na dverách, sedadlách aj palubnej doske. Na jednej strane má vyvolávať nostalgiu a odkazovať na štýl minulosti, ale pri jeho návrhu boli využité moderné metódy a materiály. Celý interiér je "oblečený" do textílie a kože, ktorá je urobená z dvoch vrstiev s mäkkým futrom. Kombinácia materiálov má navodiť dojem trojrozmernosti, a vraj je príjemná aj na dotyk. Zatiaľ, čo sedadlá sú potiahnuté modernými materiálmi, tak opierky hlavy boli zachované v originálnom vyhotovení. Trojramenný volant je potiahnutý kožou s kontrastným prešívaním. Rovnako je riešená aj vrchná časť palubnej dosky. V strede volantu je emblém s číslom 21. Nájsť ho môžno aj na B-stĺpikoch, dverách a streche. Štúdio Vilner vyzdobilo týmto emblémom vozidlo na žiadosť majiteľa.

Trabant 601 by Vilner (25 obrázkov v galérii)

V duchu "starej školy" môže pôsobiť na prvý pohľad rádio, ale v skutočnosti ide o kus modernej techniky. Zvonku vyzerá vylepšený Trabant dosť tradične. Všetky vonkajšie panely vozidla boli zrenovované. Dojem narúšajú akurát grafické elementy s číslom 21 a moderné LED svetlá. Na prvý pohľad majú tradičný kruhový tvar, ale skrýva sa v nich LED pás pre denné svietenie, zároveň využiteľný aj ako smerovka. Poslednou zaujímavosťou sú kolesá, ktoré sú aspoň na pohľad akoby potiahnuté rovnakým typom textilu ako interiér. Otázkou ešte ostáva koľko si za túto "plastiku" Trabantu bulharský úpravca vypýtal.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio