AUTO.sk AUTO.sk

Autonómna logistika: Na parkovisku rakúskej pošty nie je ani noha
zdroj: Youtube.com

Autonómna logistika: Na parkovisku rakúskej pošty nie je ani noha

Logistické centrum rakúskej pošty funguje úplne bez ľudskej pomoci. Kamióny po areáli rozvážajú zásielky úplne samostatne.

Video ako z budúcnosti ukazuje kamióny schopné samostatne vyzdvihnúť i prepraviť náklad bez akéhokoľvek ľudského pričinenia. V logistickom centre rakúskej pošty neďaleko Viedne ide o súčasnosť. Spolu s Rakúskym technologickým inštitútom vyvinula pošta systém, ktorý v rámci logistického centra operuje úplne samostatne. Pošta si od neho sľubuje zefektívnenie spracovávania poštových zásielok a digitálny posun napred.

Iba zopár úprav bolo potrebných na úplné automatizovanie logistického systému. Centrum funguje pomocou bežných kamiónov doplnených senzormi pre automatickú jazdu. Najväčší rozdiel je v nakladaní prepravných kontajnerov. Autonómny nákladiak vďaka úprave pod kontajner jednoducho vparkuje a naloží ho bez pomoci lodného žeriavu. Takto naložený dokáže s centimetrovou presnosťou nacúvať k logistickej bráne, na ktorú ho počítač navedie. Vstup ľudí do logistického centra v princípe nie je zakázaný, no nie je nevyhnutný. Autonómne vozidlá sú pripravené aj na túto možnosť a v prípade rozoznania prekážky na trase zakročia.

zdroj: Youtube, com

"Veríme v budúcnosť autonómnej jazdy, i keď dnes je ťažké nájsť oblasti na testovanie. S našim projektom sme našli prvú oblasť s reálnymi podmienkami v našej internej logistike, ktorá ponúka veľký potenciál pre budúcnosť uskutočniteľného," hovorí Peter Umundum, generálny riaditeľ Post AG. V ich centrách sa presunie denne približne 3300 kontajnerov, kvôli ktorým musia autá prejsť okolo 800 kilometrov. "Vďaka rastúcemu objemu zásielok a vyšším nárokom na počet zamestnancov sa doprava kontajnerov v logistických centrách stáva stále dôležitejšia," hovorí, "podporovať inovácie je jediné riešenie."

Autonómne logistické centrum nie je jediným digitálnym projektom pošty. V minulosti sa spoločnosti podarilo úspešne odskúšať doručovanie listov a balíkov dronmi a autonómnymi vozidlami. Kvôli aktuálnej legislatíve rakúska pošta tieto prostriedky stále nevyužíva.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio