AUTO.sk AUTO.sk

Čisto ženský tím na Nordschleife. V sobotu na vytrvalostných pretekoch
zdroj: Volkswagen

Čisto ženský tím na Nordschleife. V sobotu na vytrvalostných pretekoch

Ani v dvadsiatom prvom storočí nie je žena za volantom pretekárskeho špeciálu samozrejmosťou. V tíme Girls Only nenájdete ani jedného muža.

Žena pretekárka, žena mechanička, žena manažérka. Napriek emancipácií v spoločnosti sa pri predošlých slovných spojeniach niektorým ľuďom ešte stále môže zastaviť rozum. Predovšetkým v motorizme sú ženy často spájané s nešikovnosťou alebo neobratnosťou. Nový projekt čisto ženského pretekárskeho tímu preto súčasne zaujme nielen pohľady milovníkov žien, ale i milovníkov áut. Nemecko-švajčiarske zloženie nemá vo svojej posádke ani jedného muža a zároveň má cieľ poraziť všetkých mužov. Šancu dostanú už v túto sobotu na Nordschleife.

Girls Only
Zdroj: Volkswagen

Iba dva dni ostávajú do veľkého vytrvalostného preteku cestných vozidiel VLN 2, ktorý podrobí jazdcov 4 hodiny trvajúcemu utrpeniu v "zelenom pekle." Predvčerajší tréning dievčat dopadol na výbornú a dievčatá sú plné očakávaní.

Girls Only
Volkswagen Golf GTI TCR. Zdroj: Volkswagen

Pretekársky tím Girls Only odštartuje pod taktovkou stajne WS Racing s podporou Volkswagenu a hlavného partnera Giti Tires. Svoju trať odjazdia na vozidle VW Golf GTI TCR. Sobotňajší pretek bude v poradí druhý absolvovaný ako súčasť prípravy na dvadsaťštyrihodinovú zaťažkávaciu skúšku ADAC TOTAL 24h-Rennen 20.-23. júna.

Girls Only
Zdroj: Volkswagen

"Chceme ponúknuť ženám profesionálne vybavenú platformu v motošporte, aby mohli svoje schopnosti rozvíjať v podnetnom prostredí a pri pretekoch ADAC TOTAL podali najlepší možný výkon. Práve preto sa postaví na štart čisto ženský tím na novom Golfe GTI TCR." Tak znelo jednotné vyhlásenie podporovateľov projektu.

Girls Only
Lisa Mohr. Zdroj: Volkswagen

Čisto ženský tím však v motošporte nevznikol len za účelom zrovnoprávňovania žien, nesie aj ďalšie posolstvo. Spolu s organizáciou OaC (Outdoor against Cancer) sa snaží poukazovať na problém rakoviny prsníka a prínos, ktorý prináša pohyb vonku. Na svete sa ročne vyvinie toto ochorenie u viac ako 70 000 žien.

Girls Only
Carrie Schreiner. Zdroj: Volkswagen

Srdcom tímu je mladá vodička Carrie Schreiner, ktorá získala svoj vodičský preukaz len v roku 2016. Podľa jej slov už vtedy chodila na nováčika veľmi energicky, brzdila neskoro a rezala zákruty. Pochádza z rodiny, v ktorej motošport nie je cudzím pojmom. I keď sa mu jej otec nikdy nevenoval naplno, naučil ju mnohé. Vďaka nemu sa dostala napríklad aj k motokáram, na ktorých excelovala. "Nie je nič lepšie ako pocit, že ste s autom jeden celok," hovorí Carrie. Medzi ďalšie dôležité osoby patrí trénerka Ellen Lehmann alebo technička Lisa Mohr. Dokopy má tím Girls Only až 20 členov.

Girls Only
Ellen Lehmann. Zdroj: Volkswagen

Ženy a motošport sa mnohým zarytým fanúšikom jednoducho nespájajú dokopy. Napriek tomu sa v ňom objavujú už desiatky rokov. Napríklad už v roku 1958 sa pretekov Formuly 1 zúčastnila Talianka Maria Teresa de Filippis. Pretekárka Michele Mouton zvíťazila v roku 1985 na pretekoch Pikes Peak. Môžeme ale s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že čisto ženský tím tu ešte nebol.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Motošport

Pozri viac

Fun rádio