AUTO.sk AUTO.sk

Táto česká kampaň za bezpečnosť je hororová. Poučí najmä chodcov
zdroj: BESIP

Táto česká kampaň za bezpečnosť je hororová. Poučí najmä chodcov

Chodci sa na ceste občas správajú bezohľadnejšie ako vodiči. Nová česká kampaň za bezpečnú jazdu im má hrozivým spôsobom pripomenúť, aké sú pravidlá hry. O život predsa ide najviac im.

Organizácia BESIP pre bezpečnosť cestnej premávky v posledných dňoch spustila kampaň, ktorá sa bude prekvapivo zameriavať práve na tých, ktorí do samotnej cestnej premávky až tak nepatria, no sú napriek tomu jej súčasťou. Na chodcov. Každému vodičovi sa už aspoň raz stalo, že im do cesty na prechode vošiel bezohľadný chodec tváriac sa, že je pánom cesty bez toho, aby sa vôbec pozrel naokolo. Autá pri takejto situácií väčšinou ubrzdia. Horšie je to s električkami.

BESIP
Zdroj: BESIP

Polícia ČR v spolupráci s Dopravným podnikom Praha a ďalšími partnermi vytvorili dizajn električky, ktorá každému chodcovi pripomenie, aká situácia môže nastať, ak si nebude dávať pozor. Brzdná dráha električky je totiž aj pri relatívne nízkych rýchlostiach (50 km/h) pokojne aj 42 metrov. Za minulý rok situáciu v Česku podcenilo 104 chodcov, z ktorých 8 zrážku neprežilo.

BESIP
Zdroj: BESIP

„Neopatrné přecházení vozovky s sebou skutečně nese velké nebezpečí. K největšímu počtu střetů totiž stále dochází na přechodech pro chodce, na kterých má podle pravidel silničního provozu tramvaj přednost. Pokud se nám díky osvětové kampani podaří zachránit byť jeden jediný lidský život, akce bude mít smysl,“ hovorí Petr Witowski, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Dopravného podniku Praha.

BESIP
Zdroj: BESIP

Šokujúci a odstrašujúci nie je len dizajn električky, ale aj heslá na nej. Okrem nich vytvorila organizácia BESIP aj video, ktoré zachytáva reálny náraz električky v rýchlosti 40 km/h do figuríny stojacej na trati. Skutočne nepríjemné sledovanie. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke projektu.

zdroj: Youtube.com

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio