AUTO.sk AUTO.sk

Toyota vyvíja lunárne vozidlo na palivové články
zdroj: Toyota

Toyota vyvíja lunárne vozidlo na palivové články

Lunárne vozidlo by malo letieť prvýkrát do vesmíru v roku 2029. Toyota vidí v projekte najmä možnosť posunúť vývoj palivových článkov na novú úroveň.

Toyota spojila svoje sily s Japonskou kozmickou agentúrou JAXA, ktorej pomáha s vývojom nového lunárneho vozidla. Na projekte spolu začali pracovať ešte v máji 2018, ďalší vývoj potrvá ešte roky. JAXA chce lunárne vozidlo poslať do vesmíru v roku 2029 a predpokladá, že v 30-tych rokoch bude tento typ vozidla pri objaviteľských misiách vo vesmíre s ľudskou posádkou nepostrádateľný. Najbližším cieľom je Mesiac a Mars.

Toyota lunárne vozidlo (6 obrázkov v galérii)

Vyvíjaný rover má merať 6 m na dĺžku, 5,2 m na šírku a 3,8 m na výšku a vo vnútri poskytne životný priestor 13 m3 pre dvojčlennú posádku, v núdzovom prípade pre štvorčlennú. V kabíne má byť štandardný tlak vzduchu. O pohon troch náprav sa postarajú elektromotory, využívajúce energiu z palivových článkov. Dojazd vozidla by mal prekonať 10 000 km. Súčasťou roveru sú komunikačné zariadenia, veľký roztiahnuteľný solárny panel a bezvzduchové kolesá. Zámer agentúry JAXA je zrejmý, Toyota vidí v projekte najmä príležitosť posunúť vývoj palivových článkov na novú úroveň, čo môže následne využiť vo svojich modeloch.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio