AUTO.sk AUTO.sk

BMW i8 Roadster 4 elements: Umelecké dielo z Česka
zdroj: BMW

BMW i8 Roadster 4 elements: Umelecké dielo z Česka

Nie je to prvýkrát, čo dali Česi automobilu z Mníchova nový šat. Verzia 4 elements je umelecká úprava svetoznámeho česko-nemeckého umelca Milana Kunca. Premenila rýchly automobil na kus hodný galérie.

Umenie a automobily môžu byť jedno a to isté. Nejde len o dizajn, ktorý navrhujú dizajnéri a ktorý nosia desiatky modelov. Raz za čas vzniknú aj exkluzívne kúsky, ktoré povýšia krivky a línie auta na vyššiu úroveň a doplnia ich pridanou hodnotou. BMW Česká Republika v kreatívnej tvorbe nie je žiaden nováčik. Minulý rok predstavilo sériu modelov BMW i3 a i8 Starlight Edition, o ktorej sme písali ešte v júni minulého roku.

V spolupráci s dizajnérom Zoltánom Matuškom a lakýrnikom Miroslavom Špičákom vtedy vytvorilo dva modely BMW, na ktoré bol nanesený lak s prímesou čistého zlata. V limitovanej edícií vyrobili z modelov i3 a i8 iba po jednom kuse a výťažok venovali nadácií Dagmar a Václava Havlovcov s názvom VIZE 97, ktorá sa venuje predovšetkým kultúre a oblasti zdravotníctva.

Menej ako trištvrte roka po uvedení dvojice prichádza české BMW síce iba s jedným, no o to prepracovanejším kusom BMW i8 Roadster, ktorý nesie meno 4 elements. Štyri živly boli graficky navrhnuté svetoznámym umelcom Milanom Kuncom. Ten sa narodil tesne pred koncom druhej svetovej vojny v protektoráte Čechy a Morava, no pôsobil po celom svete. Návrh 4 elements nesie typické črty Kuncovej tvorby a je ladený do pop-artového štýlu, ktorému sa venuje väčšinu svojho života. Každý zo spomínaných živlov reprezentujú symboly, pre ktoré je vždy vyhradená jedna strana auta. Na kapote sa nachádza vzduch, v zadnej časti oheň a po bokoch nájdeme zem a vodu.

Na modeli 4 elements nie je zaujímavý len grafický návrh, ale aj samotné prevedenie. Podobne ako pri Starlight Edition sa na vozidlo najprv naniesol lak s prímesou čistého zlata, na ten sa potom v spolupráci s pánmi Špičákom a Matuškom premietol dizajn Milana Kunca.

Edícia 4 elemets necieli len na zberateľov umenia, ale aj na milovníkov ekológie. Unikátne dielo nasleduje Kuncovu životnú tvorbu a venuje sa zdôrazneniu dôležitosti ekologického zmýšľania. Práve preto zvolilo české BMW práve elektromobil ako nositeľa tejto správy. Momentálne auto cestuje po rôznych výstavách na celom svete, na záver zakotví aj v hlavnom dejisku BMW, v Mníchove. Po skončení výstav bude i8 Roadster predaný a výťažok bude využitý na účely, ktoré samo prezentuje. Automobilka ho venuje spoločnosti The Ocean Cleanup, ktorá sa venuje čisteniu oceánov od plastového odpadu.

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio