AUTO.sk AUTO.sk

Pininfarina priniesla do Ženevy auto rýchlejšie ako Formula 1
zdroj: Pininfarina

Pininfarina priniesla do Ženevy auto rýchlejšie ako Formula 1

Talianska spoločnosť predstavila luxusný elektrický superšport Pininfarina Battista. Má ísť o najrýchlejšie auto, ktoré kedy vyrobia v Taliansku.

Spoločnosť Pininfarina na Slovensku poznajú len skutoční petrolheadi. Ide o jednu z najúspešnejších talianskych automobilových spoločností, ktorá sa realizuje najmä v oblasti dizajnu. Stačí si spomenúť aj na niektoré autá bežných značiek, na návrhoch mnohých z nich pracovala práve táto spoločnosť. Tento rok priniesla spoločnosť na autosalón do Ženevy superšport, ktorý je okrem dokonalého dizajnu sprevádzaný veľkou dávkou sebavedomia. Pininfarina hovorí, že jej model Battista je najrýchlejším autom, ktoré kedy postavia v Taliansku. Čítate správne. Podľa vyjadrení automobilky má ísť o prvenstvo, ktoré nikto doposiaľ neprekonal, no ani neprekoná. No možno ani nebudú ďaleko od pravdy. Battista je rýchlejšia ako Formula 1.

Pininfarina Battista
Zdroj: Pininfarina

Tento unikátny elektrický superšport nie je žiadnym nečakaným prekvapením. O niektorých jeho detailoch sme informovali ešte minulý rok. Dnes je však už Battista oficiálne odhalené a k dispozícií sú ďalšie detaily. Keď sa zahľadíte na špecifikácie auta, začnete sa cítiť ako v rozprávke z budúcnosti. Celé auto je vytvorené z hliníka a uhlíkových vlákien. Posádku chráni masívny, no ultraľahký karbónový monokok. Batérie sú umiestnené tak, aby dokonale vyvažovali vozidlo a brzdy majú až šesť piestov. 

Pininfarina Battista
Zdroj: Pininfarina

Výkon 1926 KW je o viac ako 800 kW vyšší ako pri Bugatti Chiron. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod dve sekundy prekoná nielen Porsche 918 Spyder, ale aj súčasné monoposty F1. Zrýchlenie na 290 km/h za 12 sekúnd je nemenej ohromujúci údaj. Maximálna rýchlosť automobilu je na úrovni 400 km/h, čo je iba o 20 km/h menej ako pri už spomínanom Chirone. A dojazd na jedno nabitie? Neuveriteľných 480 km. Tu už ide o úroveň podobnú mnohým autám so spaľovacími motormi.

Pininfarina Battista
Zdroj: Pininfarina

Iste, pri maximálnej rýchlosti bude dojazd prudko padať a je tiež jasné, že batéria stále zaostáva oproti benzínu pri "tankovaní." No ak máte peniaze na toto auto, máte aj čas si ho nabíjať. Celkovo vyrobí talianska spoločnosť iba 150 kusov modelu Battista, ktorý bol mimochodom pomenovaný po svojom zakladateľovi Battistovi Farinovi. V Európe ostane iba 50 kusov.

Pininfarina Battista
Zdroj: Pininfarina

Ak máte záujem jedno vlastniť, čaká vás dlhá a náročná cesta. Cena modelu momentálne ešte nie je známa, no na oficiálnej stránke predajcu máte už teraz možnosť vyplniť formulár záujemcu. V ňom budete musieť odpovedať napríklad aj na otázku, aké autá vlastníte a ako ich využívate. Ak odpoviete "správne," možno sa na vás usmeje šťastie.

Najnovšie z kategórie: Motošport

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio