AUTO.sk AUTO.sk

Golden Sahara II: Jeden z prvých autonómnych konceptov z 50. rokov je vystavený v Ženeve
zdroj: Goodyear

Golden Sahara II: Jeden z prvých autonómnych konceptov z 50. rokov je vystavený v Ženeve

Spoločnosť Goodyear a múzeum Klairmont Kollections ukazujú na ženevskom autosalóne zreštaurované vozidlo Golden Sahara II s priehľadnými pneumatikami

Goodyear v spolupráci s múzeom Klairmont Kollections priniesol na medzinárodný autosalón v Ženeve unikátny zreštaurovaný model. Kultové upravené vozidlo päťdesiatych a šesťdesiatych rokov Golden Sahara II predstavovalo jeden z prvých konceptov autonómnych vozidiel. Bolo vybavené žiariacimi priehľadnými pneumatikami, ktoré preň na zákazku vyrobil práve Goodyear.

Golden Sahara, ktorú vyvinul Jim Street a legendárny dizajnér zákazkových vozidiel George Barris, slúžila aj pre testovanie nových elektronických systémov. Zrýchľovanie, aktivácia bŕzd a riadenie sa v nej ovládalo riadiacim systémom s ovládacou pákou, inšpirovanou joystickom lietadla. Bola tiež vybavená automatickým brzdovým systémom, ktorý na detekciu potenciálnych prekážok v dráhe vozidla využíval snímače.

Pneumatiky vozidla vyvinul Goodyear a na ich výrobu využil priesvitný druh syntetického kaučuku s označením Neothane. Vďaka vnútornému osvetleniu sa mohli pneumatiky aj rozsvecovať. To všetko bolo súčasťou širšieho výskumu, zameraného na možnosti výroby pneumatík, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu viditeľnosti za zhoršených poveternostných podmienok, a prípadne fungovať pri každom zošliapnutí brzdy tiež ako brzdové svetlá.

Goodyear

"Golden Sahara II je jedinečný automobil a dôležitá súčasť americkej motoristickej histórie," povedal Larry Klairmont, zakladateľ a vlastník múzea 300 klasických a zákazkových vozidiel Klairmont Kollections v Chicagu (Illinois). "Ja aj môj tím sme hrdí na to, že sme sa spojili so spoločnosťou Goodyear a vrátili toto kultové vozidlo na medzinárodnom autosalóne v Ženeve späť do života."

V čase svojej najväčšej slávy precestovala Golden Sahara II celé Spojené štáty, objavovala sa v televízii i vo filme. Ďalších päťdesiat rokov potom stála v garáži, než ju múzeum Klairmont Kollections v máji roku 2018 odkúpilo od spoločnosti Mecum Austions. V spolupráci s ďalšou chicagskou spoločnosťou Speakeasy Customs a Classics ju potom zrenovovali a teraz ju predstavujú v Ženeve na štyroch novo vyrobených priehľadných pneumatikách Goodyear.

zdroj: TS: Goodyear

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio