AUTO.sk AUTO.sk

Cupra Formentor je šúdiou výkonného plug-in hybridu
zdroj: Cupra

Cupra Formentor je šúdiou výkonného plug-in hybridu

Štúdia nového športového SUV je oknom do budúcnosti značky Cupra. Nové sériové modely dostanú podobný dizajn, a aj plug-in hybridný pohon.

Značka Cupra ukázala v rámci osláv svojich prvých narodenín novú štúdiu Formentor. Na prvý pohľad sa podobá na Cupru Ateca, po bližšom pohľade však nájdeme viacero odlišností. Predné svetlomety síce majú rovnaký svetelný podpis, vrchná časť prednej masky však výrazne narástla. Odlišný je aj výrazný prelis pod oknami dverí. Vozidlo vďaka nemu získalo výraznejšie proporcie.

Cupra

Formentor však prináša aj zmeny v oblasti pohonu. Cupra stavila na elektrifikáciu a plug-in hybridný pohon. Srdcom systému je prepĺňaný benzínový TSI motor, ktorému pri zrýchľovaní pomáha elektromotor. Formentor na pomery značky Cupra nevyniká výkonom. So 180 kW síce nepatrí medzi nevýkonné autá, ale na Atecu nemá. Na druhej strane sa však minimálne na fotografiách zdá, že ide o menší model, a tak o jeho dynamike nepochybujeme. Pohonná jednotka spolupracuje s dvojspojkovou prevodovkou DSG. O lepší zážitok zo športovej jazdy sa postará elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál a podvozok s adaptívnymi tlmičmi. V čisto elektrickom režime zvládne štúdia Formentor prejsť 50 km na jedno nabitie, aspoň podľa papierových údajov.

Cupra

Vo vnútri cítiť snahu dizajnérov o jednoduchý športový interiér. Horizontálne členená doska plynule prechádza do výplne dverí. Nádych luxusu majú kabíne dodať prvky z tmavého chrómu. Škrupinové sedadlá majú karbónové operadlá a spolu s volantom sú hlavnými "športovými" prvkami interiéru. Nová štúdia Cupra Formentor je oknom do budúcnosti značky. V budúcnosti tak môžeme očakávať sériové modely s podobným dizajnom a s plug-in hybridným pohonom. Cieľom Cupry je zdvojnásobiť súčasné predaje v horizonte troch až piatich rokov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio