AUTO.sk AUTO.sk

Najspoľahlivejšou značkou ostáva Lexus pred Porsche a Toyotou
zdroj: Lexus

Najspoľahlivejšou značkou ostáva Lexus pred Porsche a Toyotou

Nová štúdia vychádza zo skúseností takmer 33-tisíc majiteľov trojročných áut. Podľa nej sa kvalita vozidiel zvýšila po predchádzajúcom päťročnom poklese už druhý rok po sebe.

Americká spoločnosť J.D. Power je známa najmä pre svoje prieskumy kvality. Okrem iného sa zameriava aj na kvalitu vozidiel. Najnovšia americká štúdia tejto spoločnosti ukazuje, že kvalita vozidiel išla hore už druhý rok po sebe po predchádzajúcich piatich rokoch poklesu. Do štúdie sú vždy zahrnuté trojročné vozidlá, takže tento rok sa do hodnotenia dostali autá modelového roku 2016. Do prieskumu sa zapojilo takmer 33 000 majiteľov takýchto vozidiel. Výsledky ukázali, že priemerná kvalita sa zlepšila o štyri percentá na úroveň 136. Číslo 136 vyjadruje počet porúch na 100 vozidiel. Z prieskumu okrem iného vyplýva, že autá sú spoľahlivejšie ako kedykoľvek predtým. Za problémami sa mnohokrát skrývajú problémy s novými technológiami ako hlasové ovládanie, zlyhanie batérií, ale napríklad aj radenie prevodových stupňov.

Už ôsmy rok po sebe sa značkou s najväčšou spoľahlivosťou svojich vozidiel stal Lexus, a to napriek tomu, že zaznamenal až 106 porúch na 100 vozidiel v porovnaní s minuloročným číslom 99. O niečo si pohoršilo aj druhé Porsche so 108 poruchami. Rovnaký výsledok dosiahla Toyota, tá si však výrazne polepšila, keď znížila priemerný počet porúch zo 127. Na štvrtom mieste je Chevrolet (115) a piaty je Buick (118).

Skokanom roka je Chrysler, ktorý znížil, podľa J.D. Power, počet porúch na 100 áut až o 65 a dosiahol výsledok 146 porúch na 100 vozidiel. Druhé je v tomto ukazovateli MINI (o 34 porúch menej) a tretie Subaru (o 31 porúch menej). V správe americkej spoločnosti sú uvedené aj najmenej poruchové vozidlá vo svojej kategórii. Z modelov, známych v Európe, sa podarilo zabodovať Audi Q3, BMW radu 5, Hyundaiu Santa Fe, Kii Soul, MINI Cooper a Volkswagenu Tiguan.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio