AUTO.sk AUTO.sk

5 najrýchlejších SUV sveta: Superšport už nie je len auto pre dvoch
zdroj: Bentley

5 najrýchlejších SUV sveta: Superšport už nie je len auto pre dvoch

S nástupom SUV na trón moderných áut prichádza aj úplne nová kategória v rámci motorizmu. Voláme ju SUV superšporty. Niektoré autá z tohto zoznamu sú rýchlejšie ako by ste si mysleli.

Ťažké, ale superrýchle. Iba donedávna boli tieto dve vlastnosti v priamom rozpore medzi sebou. Mohli ste mať buď superrýchle auto alebo veľké, ťažké a praktické SUV. Sport Utility Vehicle má už vo svojej skratke slovíčko, ktoré by ho mali robiť rýchlim a dynamickým. Zrýchlenia a "maximálky" aút v tomto zozname sú však ďaleko za očakávaniami všetkých fanúšikov. Neprajníci by povedali, že SUV Superšporty nie sú dobré na nič. Že sú len rýchle, ale zaostávajú s praktickosťou a aj ovládateľnosťou. Podľa nás sú naopak spojením toho najlepšieho z oboch svetov pod taktovkou akéhosi kompromisu. Alebo absolútne bez kompromisu? Posúďte sami.

5. Bentley Bentayga

Málokto by čakal, že práve masívne superluxusná Bentayga anglickej spoločnosti sa dostane do pätice najrýchlejších sériovo vyrábaných SUV. Takmer dva a pol tonový obor však všetky svoje váhové nedostatky rieši nespútanou silou. V najsilnejšej konfigurácií do Bentaygy dostanete dvanásťvalec W12 s objemom až 6 litrov a dvomi turbami. Vďaka tomu dokáže motor vyprodukovať výkon neuveriteľných takmer 450 kW. Absolútne to stačí na dosiahnutie stovky za 4 sekundy a maximálnej rýchlosti 300 km/h.

Bentley Bentayga
Zdroj: Bentley


4. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio

Keď sa povie Quadrifoglio, teda štvorlístok, každý milovník talianskej Alfy automaticky odhalí šialený výkon zabalený do elegantného a skromného názvu. Možno si tvorcovia vybrali pre označenie výkonných modelov štvorlístok aj preto, aby svojim majiteľom slúžil pre šťastie v prípade, že sa rozhodnú jazdiť až na limitoch auta. Tie sú totiž veľmi vysoko. V porovnaní s Bentley môžu čísla vyzerať trošku smiešne. Motor je o viac ako polovicu menší, má iba 2,9 litra a šesť valcov. Rovnako je však spojený s dvomi turbami a poskytuje výkon 375 kW. Stelvio má však podstatnú výhodu v tom, že je o približne 800 kg ľahšie. Práve preto je na štvrtom mieste so svojim zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy a maximálnou rýchlosťou 280 km/h.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio
Zdroj: Alfa Romeo

3. Lamborghini Urus

Okolo tohto Lamborghini sa viedli siahodlhé debaty v každom smere. Niektorí odborníci prejavili strach, že Urus pokazí talianskej značke povesť. Niektorí neodborníci tvrdili, že Urus bude prvé vyššie vozidlo značky (existovalo už v minulom storočí, dočítate sa o ňom TU). Či odborník, či laik, každý riešil jeho neobvyklý a možno až vtipný názov. Aj ten sme nakoniec rozlúskli v našom článku. Nech je však Urus hoci kontroverzný alebo príliš surový, je to tretie najrýchlejšie SUV na svete. S váhou 2,2 tony je ľahšie, ako jeho príbuzná Bentayga. V porovnaní s Alfou má zase väčší objem. Štvorlitrový osemvalec V8 poskytuje 478 kW, čo je viac ako pri Bentayge. Aj preto zvládne zrýchlenie na stovku za 3,6 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je najvyššia spomedzi legendárnej pätice. Zvládne 305 km/h.

Lamborghini Urus
Zdroj: Lamborghini

2. Jeep Grand Cherokee Trackhawk

Tak toto auto by na druhom mieste pravdepodobne čakali len skutoční odborníci. Jeep totiž nie je známy ani výrobou superluxusných, ani výrobou superrýchlych áut. Napriek tomu dokázal poraziť Lamborghini, Alfu, Bentley a desiatky ďalších značiek. Edícia Trackhawk je superšportovou úpravou inak úplne bežného auta v úplne bežnej cenovej hladine. S 6,2 litrovým V8 a výkonom takmer 520 kW si poviete "čistá Amerika." Zrýchlenie z 0 na 100 km/h však vyrazí dych každému neprajníkovi muscle cars. Fenomenálnych 3,4 sekundy robí z Jeepa najrýchlejšie sériové SUV na fosílne palivá. Maximálna rýchlosť? 290 km/h. A vy už viete, čo bude nasledovať.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Zdroj: Jeep

1. Tesla Model X

Americká spoločnosť vyrábajúca elektromobily je pre niekoho modlou, pre iných veľký otáznik omotaný kauzami. Táto populárna automobilka nám už však niekoľkokrát ukázala, že elektromobily robiť vie, a že elektromobilita skutočne bude pohonom budúcnosti. Hovoria o tom aj neskutočné čísla inak extrémne ťažkého Modelu X. So svojou hmotnosťou nad 2,5 tony je to najťažšíe auto spomedzi pätice. Napriek tomu vie v režime Ludicrous zrýchliť z 0 na 100 za 3,2 sekundy. Maximálniu rýchlosťou 250 km/h však príliš nevyniká.

Tesla Model X
Zdroj: Tesla

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio