AUTO.sk AUTO.sk

Takto to robia: 6 spôsobov, ako sa zlodeji dostanú do vášho auta
zdroj: Youtube.com

Takto to robia: 6 spôsobov, ako sa zlodeji dostanú do vášho auta

Predminulý rok zmenilo svojho majiteľa násilím na Slovensku 1671 áut. Len málo z nich zlodeji predajú ďalej práve u nás. Väčšina sa exportuje na východ alebo rozpredá ako náhradné diely. Ukradnuté auto ale nemusí byť jediný problém. Či už vaše auto ukradnú alebo vykradnú, oba prípady majú spoločného menovateľa. Zlodej sa do auta musí dostať. Tu je 6 spôsobov, ako to robia. Varovanie: Tento článok slúži iba na účely prevencie. Našim účelom je poukázať na možné riziká. Opísané konanie je nezákonné a hrozí za neho trest odňatia slobody v trvaní až do osem rokov.

1. Rušička signálu

rušička signálu
Youtube.com

Rušičky signálu fungujú tak, že v pásme, v ktorom komunikuje kľúč s centrálnym uzamykaním, začnú generovať šum. Tento potom spôsobí, že auto nedostane pokyn od kľúča na zamknutie a neuzavrie sa. Riziku odcudzenia ste vystavení najviac práve vtedy, ak si po stlačení uzamykania neskontrolujete, či je auto naozaj zamknuté. Ak by ste zistili, že vaše auto nereaguje na kľ'uč, zamknite manuálne alebo stlačte tlačidlo čo najbližšie k prijímaču auta. Odporúčame zvážiť aj možnosť zaparkovať na iné miesto, pretože zlodej môže mať tromfov prichystaných oveľa viac.

2. Nafukovací vankúš

nafukovací vankúš
Youtube.com

Akokoľvek bizarne to znie, obyčajná cestovná opierka na hlavu dokáže veci, na ktoré nikdy nebola určená. Jej hlavnou výhodou je, že sa rozťahuje. Zlodej teda vloží prázdny vankúšik na miesto, ktoré je najďalej od zámku a pántov a začne nafukovať. Tlak medzi rámom a dverami spôsobí, že sa dvere odchýlia. Zlodej si takýmto spôsobom vytvorí miesto na prestrčenie drôtu a stlačenie odomykania. Tomuto riziku sa prakticky nedá predísť. Jedinou možnosťou je kupovať si také auto, ktoré nemá manuálne otváranie alebo je to elektronické poriadne ďaleko. Potom už len ostáva dúfať, že sa zlodej netrafí alebo nedočiahne.

3. Lano

Lano
Youtube.com

Aj obyčajná šnúrka od topánok dokáže v nesprávnych rukách poslúžiť nezákonnému správaniu. Stačí si spraviť uzol a šnúru prestrčiť, podobne ako pri nafukovacom vankúši, cez najvzdialenejšie miesto dovnútra. Striedavým ťahaním raz za jednu stranu, raz za druhú, sa dokážu zlodeju spustiť uzol až dolu. Tam sa u veľkého množstva áut nachádza západka, ktorú uchytia a povytiahnu. tým sa odomknú dvere. Aj z tohto dôvodu na väčšine moderných áut takéto západky nenájdeme. Ak ich ale na svojom aute máme, tejto hrozbe sa prakticky nedá vyhnúť.

4. Tenisová loptička

Tenisová loptička
Youtube.com

Športom sa dá dobre zarobiť. To je heslo, ktorým sa asi riadil aj vynálezca tohto spôsobu otvárania toho, čo ostalo zamknuté. Keď sa do tenisovej loptičky spraví malá dierka, vznikne z nej v podstate pumpa. Tá dokáže vohnať vzduch do zámku. Pod vysokým tlakom sa dokážu západky v zámku rozpohybovať a otvoriť auto. Tento spôsob nie je úplne spoľahlivý a vyžaduje si nielen opätovné skúšanie, ale aj zručnosť. V množstve prípadov sa auto ani neotvorí. Ak by sa už náhodou otvorilo, stále bude pravdepodobne zapnutý alarm, ktorý môže zlodeja odstrašiť. V dnešných autách sa už často tieto zámky na manuálne odomykanie ani nepoužívajú. Nahradili ich bezkľúčové odomykania alebo štart stop systémy, kde kľúč vyzerá úplne inak. V takom prípade sú tieto manuálne zámky skryté pred zrakom okolia a používajú sa len vo výnimočných prípadoch- keď vypadne batéria na kľúči. Aj vtedy však stále ostáva alarm aktivovaný a aj vy, s originálnym kľúčom, začnete "pípať."

5. Plechovky

plechovky
Youtube.com

V tomto prípade nejde o násilné vniknutie do auta. Vodič zlodejovi takpovediac sám pripraví ideálne podmienky pre krádež. Celá finta je v tom, že zlodej pripevní plechovky na auto obete ešte na parkovisku. Obeť po rozjazde započuje hrkotanie a hlasné plechové zvuky. Zastaví a ide sa pozrieť, čo sa deje. Pri takomto krátkom vystúpení sa často neunúvame vypínať motor alebo skontrolovať okolie. Vycvičení zlodeji dokážu aj týchto zopár sekúnd využiť vo svoj prospech. Ak si zabudnete kľúče v zapaľovaní, ani sa nenazdáte a už vidíte vaše auto odchádzať. Proti tomuto ťahu zlodejov je možné sa chrániť. Stačí iba zvýšiť obozretnosť a nenechávať motor bežať, pokiaľ v aute nesedíte. Takisto majte vaše kľúče stále pri sebe.

6. Minca

Minca
Youtube.com

Zlodej na vykonávanie svojej "živnosti" nepotrebuje takmer žiaden štartovací kapitál. Stačí mu obyčajná minca, hoci aj 20 centov. Aj tu dlhoprstí využívajú nepozornosť vodičov. Na parkovisku v nepozorovanej chvíli ochromia zamykací mechanizmus dverí tak, že do kľučky vložia mincu. Potom prenasledujú vodiča na ďalšie miesto, kde odloží auto a počkajú, kým odíde. Vodič zamkne, no ochromené dvere sa nezamknú. Zámok je totiž zablokovaný. Zlodej má potom možnosť jednoducho otvoriť dvere, do ktorých predtým vložil mincu. Je ťažké posúdiť, ako funguje tento ťah v dnešnej dobe. Dnes sú už zámky oveľa sofistikovanejšie a je pravdepodobné, že aj keby sa dvere nezamkli, alarm sa aktivuje. Ak chcete mať istotu, že je vaše auto naozaj v bezpečí, vždy pri zamykaní skontrolujte aspoň jednu kľučku ručne a zvyšné očami. Pri prekontrolovaní oboch strán auta si aspoň pozriete, či ste dobre zaparkovali.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Fun rádio