AUTO.sk AUTO.sk

Pretekár Jordi Gené radí, ako jazdiť bezpečne na snehu
zdroj: Seat

Pretekár Jordi Gené radí, ako jazdiť bezpečne na snehu

Jordi Gené prezradil niekoľko základných tipov, ako jazdiť na snehu, aby sa vám vyhýbali nehody.

Jordi Gené má za sebou mnoho rokov v rôznych pretekárskych sériách. Okrem iného účinkoval v sériách WTCC a neskôr TCR, väčšia časť jeho kariéry je prepojená so Seatom. Teraz prezradil niekoľko základných tipov, ako jazdiť na snehu, aby sa vám vyhýbali nehody.

  • Predvídajte a berte to zľahka, je základným pravidlom pre jazdu v drsných podmienkach.
  • Pri zjazde z kopca je podstatné využívať motor na brzdenie. Jazda na nízkych prevodových stupňoch pomôže pri udržiavaní kontroly nad vozidlom a zároveň menej zaťažujete brzdy.
  • Ak jazdíte na snehu, dávajte pozor na čierne miesta na ceste, mohol by tam byť čierny ľad. Dôležité je ostať pokojný a nerobiť náhle manévre. Volantom otáčajte jemne a iba zľahka stúpajte na brzdu, pokým neprejdete cez miesto s čiernym ľadom a pneumatiky nezískajú priľnavosť.
  • Hmlové svetlá používajte iba v naozaj extrémnych podmienkach, lebo môžu oslepovať ostatných účastníkov premávky, ak sú použité nesprávne.

Po zaparkovaní pri mínusových teplotách treba zaradiť "P" na autách s automatickou prevodovkou. V prípade manuálnej odporúča Jordi Gené zaradiť neutrál, prípadne prvý prevodový stupeň. Nasleduje už len odklopenie stieračov, aby neprimrzli o sklo.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio